Mbyllet spitali i fundit që ishte funksional në veri të Gazës

Spitali Al-Awda në qytetin Jabalia, në veri të Gazës, ka njoftuar pezullimin e plotë të të gjitha shërbimeve të tij mjekësore për shkak të mungesës së madhe të karburantit dhe furnizimeve mjekësore, sipas agjencisë së lajmeve Wafa.

Drejtori i departamentit të monitorimit dhe vlerësimit në al-Awda, Dr Muhammad Salha, paralajmëroi në një deklaratë për shtyp se zhvillimi do të çonte në “një privim të plotë të shërbimeve shëndetësore bazë për qytetarët, veçanërisht në dritën e ndërprerjes së shërbimit nga të gjitha spitalet. në veri”, thuhet në raport, shkruan Al Jazeera.

Ai u bëri thirrje urgjentisht të gjitha organizatave ndërkombëtare, humanitare dhe të të drejtave të njeriut që të bëjnë presion mbi Izraelin për të furnizuar spitalin me ilaçe, materiale harxhuese, furnizime mjekësore dhe karburant.

Forcat izraelite rrethuan Spitalin al-Awda për 18 ditë, duke shkaktuar dëme të rënda në katet e sipërme të ndërtesës, përveç shkatërrimit të një numri ambulancash.

Kategoritë
BotaLajme