Mbreti pranon dorëheqjen e kryeministrit belg, pas Francës vendi i dytë që bëhet gati për zgjedhje të parakohshme

Belgjika është future në zgjedhje të parakohshme, duke u bërë kështu vendi i dytë në BE pas Francës që ndërmerr këtë vendim.

Kjo gjë ka ardhur si pasojë e dorëheqjes së kryeministrit Alexander De Croo nga detyra dhe pranimit të këtij vendimi nga ana e Mbretit Philippe.

“Dëshiroj të falënderoj me gjithë zemër votuesit dhe aktivistët tanë. Rezultati i zgjedhjeve është një zhgënjim. Unë marr përgjegjësinë për të”, tha De Croo.

Kategoritë
BotaLajme