Influeserja u deklarua fajtore: ajo dërgoi pjesë amerikane për armë te rusët dhe fitoi miliona

Influeserja kanadezo-ruse Kristina Puzireva është deklaruar fajtore në një gjykatë amerikane për pastrim parash në një skemë në të cilën ajo dërgoi pajisje elektronike amerikane me vlerë miliona dollarë në Rusi për përdorim në raketa dhe drone.

“Kristina Puzireva dhe të pandehurit e saj dyshohet se blenë dhe dërguan pajisje elektronike me vlerë miliona dollarë nga SHBA në Rusi për të mbështetur pushtimin e Ukrainës. Pastrimi i parave të tyre lidhej drejtpërdrejt me 298 dërgesa të teknologjisë së kufizuar, me vlerë shtatë milionë dollarë, për Ofensivë ruse”, tha Erin Keegan, agjentja speciale e ngarkuar me hetimin, në një deklaratë për shtyp nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Çipat janë të një rëndësie të madhe për çdo ushtri, dhe Rusia shpenzoi sasi të mëdha të stokut të saj në raketa, drone dhe municione të tjera gjatë luftës në Ukrainë. Edhe pse pas pushtimit të Ukrainës, SHBA vendosi sanksione ndaj Rusisë dhe kufizoi eksportet në atë vend, armët ruse ende përmbanin gjysmëpërçues amerikanë të prodhuar së fundmi. Rasti i Puzirevës tregon se si disa prej tyre arritën në ushtrinë ruse.

Puzireva dhe burri i saj Nikolai Goltsev jetonin në Montreal, Kanada dhe bënin biznes me Salimdzhon Nasriddinov nga Brooklyn. Sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë, çifti do të fluturonte për në Nju Jork nga Kanadaja, do të blinte pajisje elektronike përmes kompanive false dhe më pas do t’i dërgonte në Rusi. Shumë nga pjesët e dërguara kishin numra serialë, duke e bërë të lehtë lidhjen e pjesëve dhe dërgesave me të pandehurit.

Treshja u arrestua në fund të tetorit 2023. Sipas FBI-së, Puzireva dhe bashkëshorti i saj kanë fituar një shumë të madhe parash gjatë kësaj skeme. Sipas dokumenteve të gjykatës, një herë ajo u ankua se duhej të hapte 80 llogari të ndryshme për të ruajtur 3 milionë dollarë për një bashkëpunëtor.

“Tashmë më dhembin gishtat nga laptopi”, i shkruante Golvec Puzirevës në vitin 2023.

Në javët para arrestimit, fotot e çiftit të lumtur që udhëtonin nëpër botë mund të shiheshin në Instagramin e Puzirevas.

Në një selfie të postuar më 22 qershor 2022, në të njëjtën ditë që shtatë raketa ruse ranë në qytetin ukrainas të Mykolaiv, ajo pozoi në një qendër tregtare. Puzireva u deklarua fajtor, por ende nuk është dënuar. Burri i saj dhe Nasriddinov janë ende në pritje të gjykimit.

Kategoritë
BotaLajme