Franca: Dhuna kundër civilëve palestinezë është ‘e papranueshme’

Franca u bëri thirrje të gjitha palëve që të shmangin nxitjen e dhunës dhe të kontribuojnë në uljen e tensioneve

Aktet e dhunës kundër civilëve palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar janë “të papranueshme”, tha Ministria e Jashtme franceze, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë, ministria dënoi gjithashtu sulmin që rezultoi me vdekjen e dy izraelitëve të dielën.

“Franca po ndjek me shqetësimin më të madh dhunën e vazhdueshme në Bregun Perëndimor, veçanërisht në Huvara, e cila kërcënon të dalë jashtë kontrollit”, tha ministria.

Franca u bëri thirrje të gjitha palëve që të shmangin nxitjen e dhunës dhe të kontribuojnë në uljen e tensioneve.

Në deklaratë thuhej se “si pjesë e përgjegjësisë së saj si fuqi pushtuese”, qeveria izraelite duhej të mbronte civilët palestinezë dhe të ndiqte penalisht autorët” e sulmit të së dielës vonë, në të cilin kolonët izraelitë dogjën disa shtëpi dhe automjete në qytezën veriore Huvara.

Kategoritë
BotaLajme