“E egër, e papranueshme, e pavlefshme”, Kremlini reagon pas urdhër-arrestit nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për Putinin

Kremlini e ka quajtur urdhër-arrestimin e Vladimir Putinit “të egër dhe të papranueshëm”.

Zëdhënësi Dmitry Peskov përsëriti se Rusia nuk e njeh juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

Çdo vendim i gjykatës ishte “i pavlefshëm” në lidhje me Rusinë, tha zoti Peskov.

I pyetur nëse Putin kishte frikë të udhëtonte në vendet që e njohën GJNP-në, Peskov tha: “Nuk kam asgjë për të shtuar për këtë temë. Kjo është gjithçka që duam të themi.”

Kategoritë
BotaLajme