Dëshmi të tmerrshme të grave palestineze: Ushtarët izraelitë na zhveshën deri në lëkurë, urinuan mbi ne

Pas më shumë se pesë muajsh nga sulmi izraelit në Rripin e Gazës, ka gjithnjë e më shumë dëshmi të grave që u kapën nga forcat izraelite dhe që iu nënshtruan torturave dhe trajtimeve çnjerëzore.

Një nga gratë që guxoi të dëshmonte është Nabela. Ajo mendonte se shkolla e Kombeve të Bashkuara në qytetin e Gazës ishte një strehë e sigurt. Më pas mbërriti ushtria izraelite, shkruan Euronews.

Ushtarët sulmuan vendin, i urdhëruan burrat të zhvishen dhe i tërhoqën zvarrë gratë në xhami për një kontroll, tha ajo. Kështu filluan gjashtë javë në paraburgim izraelit, për të cilat gruaja palestineze thotë se përfshinte rrahje të përsëritura dhe marrje në pyetje.

“Ushtarët ishin shumë të ashpër, na rrahën dhe na bërtisnin në hebraisht. Nëse ngrinim kokën ose flisnim, na rrihnin në kokë”, tha 39-vjeçarja nga qyteti i Gazës, e cila foli me kusht që të mos i përdorej mbiemri nga frika e arrestimit.

Një grua nga Gaza, e cila gjithashtu foli në kushte anonimiteti, i tha agjencisë së lajmeve AP se forcat izraelite e urdhëruan atë të puthte flamurin izraelit përpara se të transferohej në burgun Damon të Izraelit. Kur ajo refuzoi, ushtari e kapi nga flokët dhe e përplasi fytyrën në mur.

Një grua tjetër, emri i së cilës është redaktuar, tha se ishte urinuar nga rojet në burgun Ketziot në Izraelin jugor. Ajo ishte gjithashtu dëshmitare e kontrolleve të zhveshura ku rojet i detyruan të arrestuarit lakuriq të qëndronin pranë njëri-tjetrit dhe fusnin pajisje kërkimi në të pasmet e tyre.

Nuk dihet se sa gra dhe të mitur janë kapur nga forcat izraelite, megjithëse burrat e kapur kanë raportuar gjithashtu abuzime fizike të përhapura.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se Izraeli po bën që shumë palestinezë të zhduken, duke i ndaluar ata pa akuza apo gjyq dhe duke mos ia treguar se ku po mbahen para familjes apo avokatëve.

Shërbimi i Burgjeve të Izraelit thotë se të gjitha “të drejtat themelore të nevojshme zbatohen plotësisht nga rojet e burgut të trajnuar në mënyrë profesionale”.

Ushtria e tyre tha se i detyron të burgosurit të zhvishen për të kërkuar eksplozivë, duke i sjellë të burgosurit në Izrael përpara se t’i lirojnë ata përsëri në Gaza nëse konsiderohen të pafajshëm.

Kategoritë
BotaLajme