Demonstrata të mëdha në të gjithë Spanjën për Palestinën: “Izraeli vret, Europa sponsorizon”

Të dielën, për herë të katërt që nga tetori 2023, mijëra njerëz dolën përsëri në rrugë në pothuajse njëqind qytete spanjolle për të treguar mbështetje për popullin palestinez.

Demonstruesit po bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, për t’i dhënë fund tregtisë së armëve me Izraelin, për mbështetjen e padisë për gjenocidin e Afrikës së Jugut kundër Izraelit përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë dhe fundin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomike me Izraelin.

Mijëra njerëz u mblodhën në Madrid duke brohoritur “Izraeli vret, Europa sponsorizon” dhe “Nuk është luftë, është gjenocid”. Karvani u ndal në vendet ku kompanitë dyshohet se janë të lidhura me Izraelin.

Në qytetin e Valencias u mblodhën rreth 20,000 njerëz.

Jorge Ramos, një anëtar i lëvizjes Boykot, Shpërblim, Sanksione (BDS), tha se protestuesit mbushën plotësisht rrugën Colon, të udhëhequr nga një pankartë me sloganin “Stop gjenocidit, fundi i tregtisë së armëve dhe marrëdhënieve me Izraelin”.

“Është një tjetër mbledhje si ato që janë mbajtur tashmë në më shumë se njëqind qytete në fundjavë në janar dhe shkurt. Ato janë historike sepse demonstrata të tilla nuk janë mbajtur kurrë njëkohësisht në kaq shumë qytete dhe për kaq shumë muaj rresht.” tha Ramos.

Qytetarët, të cilët e përfunduan protestën me lexim manifest, poezi dhe muzikë, i bëjnë thirrje qeverisë spanjolle që “të bëjë gjithçka që mundet për t’i dhënë fund gjenocidit në Palestinë, më i keqi në dekada dhe ai që flet më keq për Evropën dhe OKB-në. ”

“Ka një kërkesë shumë specifike, fundi i tregtisë së armëve dhe fundi i marrëdhënieve me Izraelin. Kjo është vendimtare sepse historia do të na gjykojë dhe ne jemi bashkëpunëtorë në gjenocid”, tha Ramos.

Të dielën, në Andaluzi, qindra njerëz iu bashkuan demonstratave në tridhjetë qytete, duke përfshirë tetë kryeqytete provinciale. Në Sevilje, protestuesit shpërndanë dhjetëra rroba fëmijësh në tokë në kujtim të fëmijëve të vrarë nga forcat izraelite në Gaza.

Veprimtaria, e cila përmbante pankarta me mesazhe si “JO gjenocidit në Palestinë. Bashkëpunëtor SHBA-Evropë”, përfundoi me një zinxhir njerëzor.

Kategoritë
BotaLajme