Blinken së shpejti mund të vendosë sanksione kundër një batalioni të ushtrisë izraelite për herë të parë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të shpallë brenda disa ditësh sanksione kundër batalionit Netzah Yehuda të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit për shkelje të të drejtave të njeriut në Bregun Perëndimor të pushtuar, thanë për Axios tre burime amerikane të njohura me këtë çështje.

Kjo do të ishte hera e parë që SHBA do të vendoste sanksione ndaj një njësie ushtarake izraelite.

Sanksionet do të ndalojnë batalionin dhe anëtarët e tij nga marrja e ndonjë ndihme apo trajnimi ushtarak të SHBA-së, thanë burimet. Një ligj i vitit 1997, i autorizuar nga senatori i atëhershëm Patrick Leahy, ndalon ndihmën e huaj të SHBA-së dhe programet e trajnimit të Departamentit të Mbrojtjes që të shkojnë në njësitë e huaja të sigurisë, ushtrisë dhe policisë që pretendohet se kanë kryer shkelje të të drejtave të njeriut.

ProPublica raportoi të enjten se një panel i posaçëm i Departamentit të Shtetit që hetonte abuzimet e dyshuara të të drejtave të njeriut sipas Aktit Leahy rekomandoi disa muaj më parë që Blinken të skualifikonte disa njësi ushtarake dhe policore izraelite që veprojnë në Bregun Perëndimor nga marrja e ndihmës nga SHBA.

Në një konferencë shtypi në Itali të premten, Blinken u pyet në lidhje me rekomandimin dhe tha se ai i mori vendimet bazuar në hetimin e panelit.

“Ju mund të prisni t’i shihni ato në ditët në vijim,” tha Blinken.

Një zyrtar amerikan tha se vendimi i Blinken në lidhje me njësinë Netzah Yehuda bazohej në incidentet që ndodhën para sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor, të gjitha të ndodhura në Bregun Perëndimor.

Një burim tha se disa njësi të tjera të IDF dhe policisë nën hetim nuk do të sanksionoheshin nëse përmirësonin sjelljen e tyre.

Batalioni Netzah Yehuda u formua si njësi speciale për ushtarët ultra-ortodoksë. Të gjithë anëtarët e saj janë burra.

Me kalimin e viteve, njësia e stacionuar në Bregun Perëndimor është bërë një destinacion për shumë “Rinia e Kodrës” – emigrantë të rinj radikalë të krahut të djathtë, të cilët nuk janë pranuar në asnjë njësi tjetër luftarake të IDF.

Departamenti Amerikan i Shtetit filloi hetimin mbi Batalionin Netzah Yehuda në fund të vitit 2022 pasi ushtarët e tij u përfshinë në disa incidente dhune kundër civilëve palestinezë, raportoi Haaretz në atë kohë.

Një incident është vdekja e janarit 2022 e 80-vjeçarit palestinez amerikan Omar Asad.

Assad u arrestua natën vonë nga ushtarët e Netzah Yehuda në një pikë kontrolli në fshatin e tij në Bregun Perëndimor. Pasi nuk pranoi të kontrollohej, ushtarët e prangosën dhe e lidhën me gojën dhe e lanë në tokë në të ftohtë. Disa orë më vonë ai u gjet i vdekur.

Në janar 2023, batalioni u zhvendos nga Bregu Perëndimor në Lartësitë Golan. Haaretz raportoi në atë kohë se vendimi ishte rezultat i incidenteve të shumta në të cilat ushtarët e saj përdorën dhunë kundër civilëve palestinezë, shkruan Axios.

Kategoritë
BotaLajme