Blinken diskuton propozimin për armëpushim me kryeministrin palestinez

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi veçmas 404 milionë dollarë ndihmë të re humanitare për palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar, Rripin e Gazës dhe gjetkë në rajon

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, diskutoi sot detajet e marrëveshjes së propozuar “gjithëpërfshirëse” të armëpushimit me kryeministrin palestinez Mohammad Mustafa, transmeton Anadolu.

Blinken theksoi përfitimet e marrëveshjes për palestinezët dhe izraelitët gjatë takimit me kryeministrin Mustafa, duke përsëritur “se Hamasi duhet ta pranojë propozimin pa vonesa të mëtejshme”, tha zëdhënësi Matthew Miller në një deklaratë.

“Sekretari Blinken mirëpriti njoftimet e reformës nga Autoriteti Palestinez dhe diskutoi me kryeministrin Mustafa nevojën për zbatimin e plotë dhe të qëndrueshëm të atyre reformave për të arritur aspiratat e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Gaza”, tha Miller në një deklaratë mbi takimin e mbajtur prapa dyerve të mbyllura.

“Ai ripohoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për krijimin e një shteti të pavarur palestinez me garanci sigurie për Izraelin”, shtoi ai.

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi veçmas 404 milionë dollarë ndihmë të re humanitare për palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar, Rripin e Gazës dhe gjetkë në rajon.

“Ky financim i ri do të ofrojë mbështetje thelbësore për palestinezët e cenueshëm në Gaza, Bregun Perëndimor dhe rajon, duke përfshirë ushqimin, ujin e pijshëm të sigurt, kujdesin shëndetësor, mbrojtjen, arsimin, strehimin dhe mbështetjen psikosociale. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të adresuar nevojat humanitare për të prekurit nga kriza”, thuhet në një deklaratë tjetër.

“Ne u bëjmë thirrje donatorëve të tjerë që të kontribuojnë në reagimin humanitar në Gaza dhe rajon, të rrisin mbështetjen për ata që janë prekur nga konflikti dhe të punojnë së bashku për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme për krizën”, theksohet më tej.

Izraeli është përballur me dënim ndërkombëtar për ofensivën e tij brutale kundër Gazës, e cila ka reduktuar në gërmadha një pjesë të gjerë të territorit bregdetar, krahas mungesës së nevojave dhe kufizimeve të vazhdueshme izraelite ndaj hyrjes së ndihmave.

Gati 37.200 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga tetori, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 84.800 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

Kategoritë
BotaLajme