Behramaj “shpërthen” ndaj Speciales pas bastisjeve në Prishtinë, kërkon reagim nga ndërkombëtarët

Ish-këshilltari i Thaçit, Adil Behramaj ka reaguar për bastisjet e vazhdueshme të Speciales, konkretisht për këtë më të fundit, ndaj ish-kolegut të tij në presidencë, Artan Behramit.

Në një postim në Facebook, ai thotë se këto bastisje po bëhen jo tek këshilltarë të presidentit, port ek njerëz të dëshmuar në jetën publike dhe institucionale në shtetndërtim të Kosovës.

“Bastisja e sotme tek Artani është vazhdim i gjuetisë kundër fjalës së lirë dhe përpjekje për ta shurdhuar çdo zë kritik. Është vërtet e paprecedent kjo qasje. Është e pabesueshme sesi përndjekja po shihet si drejtësi nga kjo prokurori, e cila as që mërzitet për të drejtat e njeriut”, shkroi ai.

Postimi i plotë:

Stafi i zellshëm i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë, po provon t’i gjejë arsyet e dështimit të tyre nëpër shtëpitë tona. Dje shkuan te Bashkimi e Blerimi, sot tek Artani. Të gjithë këta, para se të ishin këshilltarë të presidentit, janë njerëz të dëshmuar në jetën publike dhe institucionale të shtetndërtimit të Kosovës, së bashku me bashkësinë ndërkombëtare.

Bastisja e sotme tek Artani është vazhdim i gjuetisë kundër fjalës së lirë dhe përpjekje për ta shurdhuar çdo zë kritik. Është vërtet e paprecedent kjo qasje. Është e pabesueshme sesi përndjekja po shihet si drejtësi nga kjo prokurori, e cila as që mërzitet për të drejtat e njeriut!

Nëse sjellja e kësaj prokurorie është reflektim i vlerave perëndimore për drejtësinë dhe të drejtat e njeriut, atëherë është tejet e dhimbshme ku qenkan katandisur këto vlera. Në të kundërtën, kjo sjellje nuk do të duhej të tolerohej as nga ambasadorët e shteteve të Bashkimit Evropian në Kosovë!.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi