Avionët izraelitë sulmojnë objektivat e Hezbollahut në Libanin jugor

Sulmet erdhën menjëherë pasi Tel Avivi raportoi një sulm me dron në një zonë të hapur në Galilenë e Poshtme

Ushtria izraelite kreu sulme ajrore në disa zona në Libanin jugor sot teksa vazhdojnë sulmet ndërkufitare me grupin libanez Hezbollah

Në një deklaratë ushtarake thuhet se avionët luftarakë goditën infrastrukturën e Hezbollahut në qytetet Dhayra, Aitaroun dhe Odaisseh. Një sulm ajror synoi gjithashtu një ndërtesë të Hezbollahut në Ayta ash-Shab.

Sulmet erdhën menjëherë pasi Tel Avivi raportoi një sulm me dron në një zonë të hapur në Galilenë e Poshtme.

Nuk ka ende raportime për viktima.

Tensionet kufitare midis Libanit dhe Izraelit janë rritur në një nivel të lartë pas ofensivës ushtarake izraelite në Rripin e Gazës që ka vrarë më shumë se 29 mijë njerëz pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor.

Kategoritë
BotaLajme