A do të ketë armëpushim me Izraelin? Deklarata e Hamasit ngjall shpresat për palestinezët

Deklarata e Hamasit se pranon një propozim për armëpushim erdhi pasi javë të tëra bisedimesh të ndërmjetësuara dukej se kishin ngecur.

Negociatat kanë qenë të vështira, duke përfshirë jo vetëm Hamasin dhe Izraelin në mënyrë indirekte, por edhe SHBA-në, Katarin dhe Egjiptin.

Në këtë pikë, është e paqartë saktësisht se çfarë do të thotë Hamasi që pranon, por ditët e fundit raportet e pakonfirmuara folën për një marrëveshje me faza, e cila do të lirojë dhjetëra pengje izraelite në këmbim të një numri shumë më të madh të të burgosurve palestinezë në Izrael, mes një pauze në duke luftuar.

Hamasi ishte përpjekur për një fund të plotë të luftës, por Izraeli e ka bërë të qartë se kjo është diçka që nuk mund ta pranojë, pasi do të lejonte Hamasin të mbijetonte.

Deklarata e Hamasit erdhi disa orë pasi Izraeli, për herë të parë, urdhëroi palestinezët të evakuoheshin nga një pjesë e qytetit jugor të Gazës, Rafah, në përgatitje për një operacion – një veprim që mund të kishte bërë presion në rritje ndaj Hamasit për ta shmangur atë.

Kategoritë
BotaLajme