Zbulohet pse lojtari i Romës u rrëzua gjatë ndeshjes, është përjashtuar mundësia për atak në zemër

Pasi futbollisti i Romës, Evan Ndicka, u rrëzua në fushë gjatë ndeshjes ndaj Udineses, ai u shtrua menjëherë në spital dhe ndodhet në gjendje stabile, raportojnë informacionet e para nga Italia.

Ndicka u ankua për dhimbje gjoksi, dhe më pas ra në fushë. Minuta frike dhe paniku pasuan në fushën e Dacia Arena në Udine dhe ndeshja u ndërpre përgjithmonë.

Menjëherë ka mbërritur ambulanca dhe gjatë kësaj kohe lojtari i kombëtares së Fildishtë ka qenë i qëndrueshëm. Ai është dërguar menjëherë në spital dhe nga informacionet e para mësohet se është jashtë rrezikut për jetën.

Italianët kanë konfirmuar menjëherë lajmin se Ndicka nuk ka pësuar infarkt apo ndërprerje. Kjo u konfirmua nga La Sores, qendra rajonale e operacioneve shëndetësore, e cila shtoi se ai u shtrua në spital nën një alarm të verdhë.

Me të gjitha llogaritë, fajtori për rrëzimin e Ndickës në minutën e 73-të të lojës është goditja që ka marrë më herët gjatë vetë ndeshjes, e cila më pas ka ardhur si “akuzë”.

Gjyqtari Luca Pairetto dhe klubi i Udineses i ofruan menjëherë disponueshmërisë maksimale Romës dhe të gjithë lojtarët e klubit romak, të drejtuar nga trajneri Daniele De Rossi, shkuan menjëherë në spitalin e Udines për të kontrolluar gjendjen e lojtarit të tyre.

Trajneri De Rossi iu drejtua tifozëve gjatë daljes nga spitali me një mesazh të shkurtër “mirë, mirë” në përgjigje të pyetjes së tifozëve për situatën me Ndick, dhe më pas hipi në autobusin e klubit.

Kategoritë
Sport