Viktor Orban: NATO po i afrohet luftës botërore çdo javë

Kryeministri hungarez Viktor Obran tha se planet e NATO-s për t’u përfshirë më shumë në luftën në Ukrainë janë si një zjarrfikës që përpiqet të shuajë zjarrin me një flakëhedhës.

Orban, i cili gëzon marrëdhënie të ngushta me Moskën, ka qenë në mosmarrëveshje me vendet perëndimore për mbështetjen për Ukrainën që nga pushtimi rus më shumë se dy vjet më parë.

“NATO po i afrohet luftës çdo javë,” tha Orban ndërsa ministrat e jashtëm të aleancës u takuan në Pragë për të diskutuar ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Udhëheqësi i NATO-s Jens Stoltenberg tha të enjten se “ka ardhur koha” që anëtarët e aleancës ushtarake të rishikojnë disa nga kufizimet në përdorimin e armëve të furnizuara në Ukrainë.

Ndërsa liderët e Ukrainës u bëjnë thirrje qeverive të lehtësojnë kufizimet, vendet perëndimore duken gjithnjë e më të ndara javët e fundit nëse Ukraina duhet të lejohet të sulmojë objektiva në tokën ruse.

Ministri i jashtëm i Hungarisë tha këtë muaj se vendi i tij i NATO-s nuk do të marrë pjesë në planin afatgjatë të aleancës për të ndihmuar Ukrainën, të cilin Budapesti e quajti një “mision të çmendur”.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian i bënë thirrje Hungarisë të hënën që të ndalojë bllokimin e masave për të ofruar 1 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, pasi tensionet me Budapestin vluan në një takim.

Orban tha gjithashtu të premten se bisedimet për dërgimin e trajnerëve ushtarakë francezë në Ukrainë dhe lejimin e ushtrisë ukrainase për të përdorur armë perëndimore për të sulmuar objektivat ruse janë ide “shqetësuese” dhe e sjellin NATO-n më afër luftës.

Një mision i NATO-s në Ukrainë do të rrezikonte një luftë botërore në vend që të mbronte vendet anëtare të aleancës, pretendon Orban.

“Është absurde që NATO, në vend që të na mbrojë, na tërheq neve, një shtet anëtar, në një luftë botërore. Është po aq absurde sa një zjarrfikës që vendos të vijë dhe të shuajë zjarrin me një flakëhedhës,” tha ai në radion shtetërore hungareze. .

Marrëdhëniet midis Budapestit dhe NATO-s janë përkeqësuar për shkak të vonesës së Hungarisë në ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO – e cila më në fund kaloi qeverinë e Budapestit në mars – si dhe lidhjeve të ngushta të nacionalistit Orban me Moskën pavarësisht pushtimit rus të Ukrainës në 2022, raporton Reuters.

Kategoritë
BotaLajme