Ushtria ruse kryen sulm ajror mbi qytetin ukrainas Nikopol, godet qendrën tregtare

Se ushtria ruse nuk kursen civilët dhe infrastrukturën civile, e dëshmojnë sulmet mbi një qendër tregtare në jug të Ukrainës.

Sulmi i tmerrshëm ajrore ka ndodhur në Nikopol, ku aeroplanë rusët hodhën bomba mbi këtë qendër tregtare, transmeton Telegrafi.

Ky qytet industrial gjendet pranë lumit Dnipro dhe ka qenë shumë shpesh cak i sulmeve ajrore – duke goditur kryesisht objektet civile.

“Për ta lokalizuar zjarrin në terren kanë dalë mbi 70 zjarrfikës, që iu deshën mbi pesë orë për ta vënë situatën nën kontroll”, tha guvernatori rajonal.

Kjo nuk është hera e parë që qendrat tregtare janë vënë në shënjestër të forcave ruse, skena të tilla janë parë edhe në qytet tjera të Ukrainës. /Telegrafi/

 

Kategoritë
BotaLajme