‘The Economist’: Një sulm misterioz në veri të Kosovës i trondit të gjithë

Presidenti i Serbisë, shërbimet e tij të inteligjencës dhe forcat e tij të armatosura u përfshinë të gjithë në një komplot për të marrë kontrollin e veriut të Kosovës muajin e kaluar. Të paktën kështu thotë Xhelal Sveçla, ministri i Brendshëm i Kosovës.

Një grup paraushtarak serb u zbulua nga një patrullë e rregullt policore, tre serbë vdiqën në një shkëmbim zjarri, një polic shqiptar i Kosovës u vra nga një minë me telekomandë dhe një depo e madhe armësh u la pas nga grupi ndërsa ikte.

Sveçla thotë se kjo ishte e gjitha pjesë e një plani të autoriteteve serbe për të marrë kontrollin e veriut të Kosovës me një forcë të autorizuar, duke imituar rrëmbimin nga Rusia të pjesëve të Donbasit të Ukrainës në vitin 2014.

 

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi