Szijjarto: Amerika po përpiqet qartë ta shtyjë Hungarinë në kampin e luftës

Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë, Peter Szijjarto, ka akuzuar ambasadorin amerikan në Hungari, David Pressman, për nxitje të luftës, njoftoi botimi hungarez Telex, transmeton Ukrinform.

“Shtetet e Bashkuara po përpiqen qartë ta shtyjnë Hungarinë në kampin e luftës, por Hungaria i përket shumicës globale pro paqes,” tha Szijjarto në një konferencë për shtyp të premten.

Sipas tij, Pressman njihet për propagandën e luftës. Vihet re se ambasadori amerikan u takua me refugjatë dhe vullnetarë humanitarë pranë kufirit ukrainas.

Që nga fillimi i luftës, Szijjarto ka vizituar Rusinë pesë herë për të diskutuar çështjet e energjisë, por nuk u takua kurrë me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleb.

Ndërsa vendet e tjera po zgjedhin pavarësinë nga energjia ruse, Hungaria po forcon lidhjet e saj me gjigantin rus të energjisë Gazprom. Szijjarto u kundërpërgjigj duke thënë se ai dërgon ambasadorë në vendet e tjera “për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe, jo për t’i konsideruar ata më të zgjuar se popullsia vendase”.

“Ne e kuptojmë se ambasadori Pressman beson se ne duhet të përfshihemi në luftë”, tha kreu i Departamentit të Shtetit.

Ai shtoi se për këtë arsye merret me propagandë lufte.

“Ju mund ta shihni në posterat e tij, mund ta shihni në deklaratat e tij, ai është një ekspert i propagandës së luftës. Por ne nuk duam asgjë nga kjo sepse ne nuk duam të merremi me luftë, ne duam të merremi me paqe”, ka thënë ai.

Ukrinform kujton se ambasadori Pressman, i cili e mban këtë post që nga shtatori i vitit 2022, ka kritikuar vazhdimisht qeverinë hungareze dhe ministrin e Jashtëm për qëndrimin e tyre të hapur prorus.

Kategoritë
BotaLajme