Skandaloze/ Gjatë demonstratave në Suedi, përkrahësit të organizatës terroriste varën një lodër në formë të Erdoganit

Skandali në Suedi dhe reagimet e Turqisë mori një mbulim të gjerë në shtypin botëror. Faqja ruse e lajmeve Sputnik njoftoi tensionin mes dy vendeve me titullin “Turqia qortoi Suedinë”.

Një grup mbështetësish të organizatës terroriste PKK/YPG u mblodhën para bashkisë historike në kryeqytetin e Stokholmit, Suedi, në shënjestër të Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Presidenti Recep Tayyip Erdoğan ka paraqitur një kallëzim penal në Zyrën e Kryeprokurorit Publik të Ankarasë në lidhje me aksionin e grupit PKK në Stokholm, kryeqyteti i Suedisë. Zyra e Kryeprokurorit Publik nisi një hetim për provokimin e mbështetësve të organizatës terroriste PKK/YPG në Suedi.

Në demonstratë, një lodër që dukej si presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u var nga këmbët përpara bashkisë, tha një burim diplomatik për reuters.

Ngjarja e skandalit në Suedi dhe reagimet nga Turqia pas saj u pasqyruan në shtypin botëror. Agjencia ruse Sputnik e bëri të ditur lajmin në botë me titullin “Turqia qortoi Suedinë për kukull në Stokholm”.

Gazeta britanike Guardian ka përfshirë deklarata nga Suedia dhe Turqia në lajmin e publikuar me titullin “Turqia thirri ambasadorin suedez për bustin e Erdoganit”. Është thënë se imazhi në Suedi ka përkeqësuar tensionin mes dy vendeve, ndërsa deklaratat nga Suedia nuk kanë qenë “qetësuese” për Turqinë.

Kategoritë
BotaLajme