Rusët përpiqen të thyejnë linjat e mbrojtjes ukrainase në veri të Kharkiv

Forcat ruse kanë sulmuar përtej kufirit ukrainas në veri të Kharkiv.

Kjo në një përpjekje të mundshme për të hapur një front të ri në luftë dhe për të intensifikuar presionin mbi qytetin e dytë të Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se kishte pasur “një përpjekje nga armiku për të depërtuar vijën tonë të mbrojtjes duke përdorur automjete të blinduara” rreth orës 5 të mëngjesit të së premtes pranë qytetit Vovchansk dhe sulmet fillestare ishin zmbrapsur.

Kishte gjithashtu raporte për luftime në fshatrat kufitare të Strilecha, Pylna dhe Borysivka më në perëndim, dhe se forcat ruse kishin avancuar me rreth 1 km rreth Vovchansk, megjithëse këto nuk mund të konfirmoheshin.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se forcat e vendit të tij ishin gati për sulmin.

“Ukraina i takoi atje me trupa – brigada dhe artileri”, tha ai në një konferencë shtypi në Kiev.

Zelensky paralajmëroi se Rusia mund të dërgojë më shumë trupa për të mbështetur sulmin e saj të ri, raporton The Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Rusia ka intensifikuar gradualisht operacionet ushtarake rreth Kharkivit gjatë muajit të kaluar, duke përfituar nga mbrojtja ajrore e kufizuar ukrainase për të bombarduar brenda dhe rreth qytetit.

Kategoritë
BotaLajme