Qëndrimi shqetësues i Rusisë për përplasjen e avionit të tyre ushtarak me një dron amerikan: Ky është një provokim

Rusia e sheh incidentin që përfshin një prej avionëve të saj luftarakë Su-27 dhe një dron ushtarak amerikan mbi Detin e Zi si një provokim, tha ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov.

“Droni amerikan u zhvendos qëllimisht dhe në mënyrë provokative drejt territorit rus me transponderët e tij të fikur”, tha Antonov në komentet e postuara në faqen e internetit të ambasadës ruse.

“Ne e konsiderojmë këtë incident një provokim,” u tha Antonov agjencive ruse të lajmeve të martën pasi u thirr nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

Një dron ushtarak amerikan MQ-9 u rrëzua në Detin e Zi të martën pasi një avion rus Su-27 goditi helikën e tij, tha Pentagoni, incidenti i parë i tillë që nga pushtimi rus i Ukrainës më shumë se një vit më parë.

Rusia ka mohuar se ka pasur ndonjë kontakt dhe thotë se droni u rrëzua pas “manovrimit të mprehtë”.

“Aktiviteti i papranueshëm i ushtrisë amerikane në afërsi të kufijve tanë është një shkak për shqetësim,” tha Antonov. Ata mbledhin inteligjencë që regjimi i Kievit më vonë përdor për të sulmuar forcat dhe territorin tonë të armatosur”.

Antonov tha se takimi i tij në Departamentin e Shtetit ishte “konstruktiv” dhe se çështja e “pasojave” të mundshme për Rusinë lidhur me incidentin nuk u ngrit, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

“Ne besojmë se është e rëndësishme të mbahen linjat e komunikimit të hapura,” citoi ambasada të thoshte Antonov. Rusia nuk aspiron konflikt dhe mbron bashkëpunimin pragmatik në interes të njerëzve të vendeve tona.

Kategoritë
BotaLajme