Protestuesi ndërpreu fjalimin e Blinkenit, duke i bërtitur atij se gjaku i 40 mijë njerëzve ishte në duart e tij.

Një protestues ndërpreu Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken teksa ai iu drejtua Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të kontrolluar nga demokratët.

Teksa iu afrua Blinken nga mbrapa, ajo tha se ai është “kriminel lufte” dhe se “gjaku i 40.000 njerëzve është në duart e tij”. Në një moment, Blinken u kthye duke menduar se protestuesi do t’i afrohej fizikisht, por sigurimi reagoi me shpejtësi dhe e hodhi gruan jashtë sallës.

Një grua iu afrua Blinken me një shenjë “kriminale” përpara se oficerët e sigurisë ta përcillnin nga salla.

Demonstratat mbi luftën e Izraelit në Gaza ishin një tipar i paraqitjeve të zyrtarëve të administratës Biden në Kongres. Kur Blinken dhe shefi i mbrojtjes Lloyd Austin dëshmuan më 31 tetor 2023, në lidhje me kërkesën e Biden për ndihmë sigurie ndaj Ukrainës dhe Izraelit, ata u ndërprenë vazhdimisht nga protestuesit.

Protestat janë intensifikuar që atëherë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë kampuset e kolegjeve ku ka pasur mijëra arrestime.

Kategoritë
BotaLajme