Parisi po mbytet në erë të keqe: mbledhësit e plehrave janë në grevë, një pushtim minjsh kërcënon

Mbledhësit e plehrave janë në grevë në kryeqytetin francez. Rezultati? Grumbuj mbeturinash në rrugë, politikanë që i bërtasin njëri-tjetrit, por edhe – një pushtim minjsh.

Qeset e plehrave vërshuan trotuaret e Parisit këtë fundjavë – veçanërisht në zonat e mbushura me restorante. Grumbujt në disa pjesë arrijnë deri te shpatullat. Situata u ngrit për shkak se grumbulluesit e plehrave parizianë janë në grevë që prej 6 marsit, duke protestuar kundër reformës së diskutueshme të sistemit të pensioneve franceze të mbrojtur nga presidenti Emmanuel Macron, raporton Politico.

Reforma do të rriste moshën e pensionit për grumbulluesit e plehrave, të cilët sipas sistemit aktual mund të dalin para kohe në pension për shkak të vështirësisë së punës, gjë që ndikon negativisht në jetëgjatësinë e tyre. Reforma propozon që grumbulluesit e plehrave të mund të dalin në pension të parakohshëm në moshën 59 vjeç në vend të 57-ve që janë aktualisht.

Për shkak të grevës, rreth 5600 ton mbetje të pambledhura u grumbulluan në rrugët e Parisit deri të hënën – ditën e tetë të grevës, sipas zyrës së kryetarit të bashkisë së Parisit.

“Është e ndyrë, e shëmtuar dhe e qelbur”, thotë 23-vjeçarja Mathilde Boyer, e cila jeton në jug të qytetit.

Ndërsa ajo është e shqetësuar për rreziqet sanitare, Boyer thotë se ajo simpatizon me punëtorët. “Kjo tregon se duart e vogla punojnë kudo në Paris dhe se puna e tyre, si dhe e drejta e tyre për një jetë dhe pension të denjë, duhet të respektohet,” thotë ajo.

Minjtë në Paris

Banorët nuk janë të shqetësuar vetëm për malin e thasëve të plehrave. Problemi i vërtetë është se Parisi, si shumica e qyteteve të mëdha, është plot me minj.

Për çdo banor të Parisit, ka 1.5 deri në 1.75 minj në qytet, gjë që e bën qytetin e dritës një nga qytetet më të ndotur nga minjtë në botë. Akademia Kombëtare Franceze e Mjekësisë lëshoi ​​një paralajmërim korrikun e kaluar për “kërcënimin për shëndetin e njeriut” që paraqet minjtë dhe sëmundjet që ata mund t’i transmetojnë te njerëzit.

Situata çoi në një mosmarrëveshje politike këtë fundjavë kur drejtuesit e disa rretheve të Parisit thanë se greva mund të shndërrohej në një rrezik të madh për shëndetin publik, duke i bërë thirrje kryebashkiakut të Parisit, socialiste Anne Hidalgo, të ndërmarrë veprime.

Gjithçka u përshkallëzua mbrëmjen e së dielës kur ministri i Transporteve, i cili kërkon të marrë postin e kryebashkiakut, Clement Beaune, fajësoi drejtpërdrejt kryebashkiakun për situatën në Paris.

“Shtatë ditë pa largim mbeturinash. Erë e keqe dhe kalbet”, shkroi Beaune në Twitter të dielën mbrëma, duke postuar foto të kazanëve të tejmbushur të plehrave.

“Miliona shembuj mosveprimi dhe përbuzjeje për parisienët”, shtoi ai, duke nxitur edhe zyrën e kryetarit të reagojë.

“Fjala ‘kalbur’ përshkruan mirë vizionin tuaj për dialogun social,” tha nënkryetari i bashkisë, Antoine Guillou. “Nëse jeni vërtet kaq të shqetësuar për parisienët dhe francezët, tërhiqeni reformën tuaj të padrejtë të pensioneve që ata po e refuzojnë masivisht”.

Në një intervistë televizive të hënën në mëngjes, zëdhënësi i qeverisë Olivier Veran gjithashtu thirri Hidalgo dhe e akuzoi atë për mbështetjen e grevës.

“Çfarë mesazhi dërgon kryebashkiaku i Parisit? Detyra e saj është ta sqarojë me parisienët”, tha Veran.

Gazeta e përditshme Le Parisien thotë se greva do të zgjasë të paktën deri të mërkurën, kur përfaqësuesit e sindikatave do të votojnë nëse do të vazhdojnë grevën apo do të kthehen në punë.

Por greva mund të zgjasë, pasi sindikata ka thënë tashmë se do të vazhdojë me aksionin derisa qeveria të tërheqë reformën e pensioneve, e cila synon të rrisë moshën e pensionit të vendit nga 62 në 64 vjeç.

Të mërkurën dhe të enjten parlamenti do të votojë propozimin dhe votimi pritet të jetë shumë afër. Ka mundësi që reforma të votohet zyrtarisht deri në fund të javës.

Në të njëjtën kohë, parisienët janë gati të durojnë.

Plehrat “nuk janë pamja më e mrekullueshme, por ky është qëllimi i sulmit”, thotë 28-vjeçari Guillame Meigniez nga veriu i qytetit.

Meigniez shton se minjtë nuk e shqetësojnë shumë sepse “tashmë ka mjaft prej tyre dhe nuk është se do të fillojnë të sulmojnë njerëzit në grup”.

Por “nëse minjtë vijnë, kjo mund të shkaktojë pak trazira,” shtoi ai.

Kategoritë
BotaLajme