Palestinezët ndihen pak më optimistë për armëpushimin në Gaza: “Është ndryshe nga më parë”

Mansour Shouman, një banor i Gazës që jetoi luftën në Rafah dhe Khan Younis, i tha Al Jazeera nga Stambolli, Turqi se “populli palestinez brenda dhe jashtë Gazës po ndihet pak më optimist” për bisedimet e armëpushimit të mbajtura në Doha.

“Burimet pranë ekipit negociator palestinez na thonë se ata janë bërë më të butë në disa pika që kanë penguar përparimin e negociatave,” tha ai.

Ai thotë se ato pika i referohen konkretisht çështjes së lirimit të pengjeve.

“Pikat përfshijnë lirimin e ushtarëve izraelitë që u kapën më 7 tetor në këmbim të një armëpushimi afatgjatë, tërheqjen e trupave izraelite nga e gjithë Gaza dhe hapjen e të gjithë kufijve”, shtoi ai.

Ai i theksoi asaj se deri më tani nuk është bërë asnjë përparim, por se atmosfera aktuale u jep pak shpresë banorëve të Gazës.

“Negociatat nuk kanë rezultuar ende në ndonjë marrëveshje, por gjërat janë padyshim shumë më optimiste se sa ishin më parë”, përfundoi Shouman.

Ndërkohë, mbrëmë dolën lajme se grupi palestinez Hamas kishte informuar aleatin e tij Hezbollahun se kishte rënë dakord me një propozim për një armëpushim në Rripin e Gazës dhe udhëheqësi i Hezbollahut Ayyed Hassan Nasrallah e përshëndeti këtë veprim, sipas Reuters.

Por me disa kushte. Përkatësisht, nga Hamasi se menaxhimi i Rripit të Gazës është ekskluzivisht çështje palestineze.

Kategoritë
BotaLajme