OKB: Mesatarisht, 63 gra vriten çdo ditë në Gaza

“Më 8 Mars, Ditën Ndërkombëtare të Gruas, gratë në Gaza vazhdojnë të vuajnë pasojat e kësaj lufte brutale”, tha UNRWA në postimin e bërë nga X

Agjencia e OKB-së për Refugjatët Palestinezë në Lindjen e Afërt (UNRWA) njoftoi se mesatarisht 63 gra në ditë vriten në sulmet e Izraelit në Gaza, 37 prej të cilave janë nëna që kanë lënë familjet e tyre, transmeton Anadolu.

“Më 8 Mars, Ditën Ndërkombëtare të Gruas, gratë në Gaza vazhdojnë të vuajnë pasojat e kësaj lufte brutale”, tha UNRWA në postimin e bërë nga X.

UNRWA thekson se të paktën 9 mijë gra janë vranë në sulmet izraelite dhe shumë të tjera kanë mbetur nën rrënoja. “Mesatarisht 63 gra në ditë vriten në sulmet e Izraelit në Gaza, 37 prej të cilave janë nëna që kanë lënë familjet e tyre”, tha agjencia e OKB-së.

Të paktën 30.800 palestinezë janë vrarë që atëherë në Rripin e Gazës dhe rreth 73 mijë të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit të gjerë në enklavën bregdetare.

Kategoritë
BotaLajme