OKB: 450 mijë njerëz kanë ikur nga Rafah brenda një jave

OKB ka njoftuar se pothuajse 450,000 palestinezë janë larguar nga Rafah gjatë javës së kaluar.

“Njerëzit përballen me lodhje të vazhdueshme, uri dhe frikë,” paralajmëroi agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, Unrëa, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Ushtria izraelite thotë se po vazhdon “operacionet kundër objektivave terroriste” në lindje të qytetit, ku më shumë se një milion njerëz ishin strehuar.

Kujtojmë se, më shumë se 35,170 njerëz janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, duke përfshirë 82 në 24 orët e fundit, shkruan BBC.

Kategoritë
BotaLajme