Ohri përplas Kurtin me krerët e opozitës – në Kuvend pati edhe sharje e poezi

Kryeministri Albin Kurti është përballur me kritika të ashpra të enjten në Kuvend kur aty shkoi për të raportuar rreth marrëveshjes së Ohrit.

U akuzua se për Asociacionin, statusin e Kishës Ortodokse Serbe dhe koncesionet që i bëri në bisedime. Abdixhiku ia kujtoi një poezi të Azem Shkrelit duke e vënë Kurtin përballë pasqyrës dhe duke ia përmendur që për “kauzat e tij ka edhe njerëz të vdekur”, ndërsa Memli Krasniqi theksoi se është ironi e fatit që Kurti me angazhimin e tij në dialog siguroi Vetëvendosje për serbët e Kosovës. Në përgjigjen e tij shefi i qeverisë i quajti dy opozitarët si aktivistë të dorëhequr të VV’së për çka mori replikë se është pikërisht Kurti që ka dhënë dorëheqje nga VV.

Kosova arriti marrëveshje me Serbinë në Ohër pa nënshkruar ndonjë dokument. Prandaj, kryeministri Albin Kurti tha se meqë s’është e nënshkruar ajo në Kuvend do të mund të diskutohet.

Për këtë, në seancën e sotme pati fjalime të pozitës që mbronin marrëveshjen dhe opozitës që e kundërshtonin atë.

Kategoritë
LajmeVendi