Oficeri i inteligjencës ukrainase pranoi: Ukraina është në prag, ne do të duhet të negociojmë në një moment

Një zyrtar i lartë i inteligjencës ukrainase tha në një intervistë të botuar të enjten se në një moment Ukraina do të duhet të hyjë në negociata me Rusinë për t’i dhënë fund luftës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka refuzuar bisedimet me Kremlinin dhe një dekret që ai lëshoi ​​pasi Rusia aneksoi zyrtarisht katër rajone të Ukrainës në vitin 2022, i konsideroi negociatat “të pamundura”.

Gjeneralmajor Vadim Skibitsky, nënkryetari i agjencisë së inteligjencës ushtarake të Ukrainës HUR, i tha revistës Economist se bisedimet përfundimisht do të ishin të nevojshme, siç do të ishte rasti me çdo luftë.

“Unë nuk shoh mundësinë që Ukraina të fitojë një luftë në fushën e betejës. Edhe nëse arrijmë t’i shtyjmë rusët përsëri në kufij, kjo nuk do ta ndalojë luftën. Ne jemi në buzë,” i tha Skibitsky Economist, duke shtuar se luftëra të tilla mund të përfundojnë vetëm me marrëveshje.

Ai vuri në dukje se të dyja palët aktualisht po luftojnë për “pozitën më të favorshme” përpara negociatave të mundshme. Por negociatat kuptimplote mund të fillojnë në gjysmën e dytë të vitit 2025, sipas Skibitski.

Zelensky dhe zyrtarë të tjerë thanë se Rusia nuk ishte e ftuar në një “samit të paqes” të planifikuar në Zvicër në qershor, sepse nuk kishte garanci që Moska do të bisedonte brenda kornizës së asaj që ishte planifikuar.
Ministri i Jashtëm Dmitro Kuleba i bëri jehonë mendimit të Skibitskit në një intervistë të veçantë këtë javë me revistën Foreign Policy, duke thënë se qëllimi i samitit të qershorit ishte “të bashkonte vendet që ndajnë parime dhe qasje mbi të cilat do të ndërtonin veprime të mëtejshme”.

 

“Pas kësaj mund të ketë komunikim me Rusinë dhe Rusia mund të jetë pjesë e bisedës. Sepse keni të drejtë: në fund nuk mund ta përfundoni luftën pa të dyja palët”, tha Kuleba.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe zyrtarë të tjerë të lartë thonë se Ukraina po bllokon çdo përpjekje për një zgjidhje.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se takimi i qershorit nuk mund të ishte “një konferencë serioze me pritshmëri serioze për një lloj rezultati” pa praninë e Rusisë.

Në fjalimin e tij me video të natën vonë të enjten, Zelenskiy e përshkroi takimin e qershorit si “praktikisht mundësinë e parë reale për të filluar rivendosjen e një paqeje të drejtë”.

 

 

Kategoritë
BotaLajme