Njeriu mbijeton katër ditë i varrosur në tokë: Shpëtohet rastësisht

Një 62-vjeçar u varros i gjallë në Moldavi, i cili u gjet nga policia pas vetëm katër ditësh, rastësisht, gjatë hetimeve të një rasti tjetër.
Tmerri doli në dritë vetëm pasi oficerët hetuan vdekjen e një gruaje 74-vjeçare, e cila u gjet nga një i afërm në shtëpinë e saj të hënën (13 maj).

Në vendngjarje u thirrën ekspertët e mjekësisë ligjore dhe konstatuan se ajo kishte vdekur nga plagët e shumta me thikë. Më vonë atë ditë, një i ri 18-vjeçar u arrestua në shtëpinë e tij në të njëjtin fshat Ustia në veriperëndim të Moldavisë në gjendje të dehur.

Gjatë marrjes në pyetje, i riu dyshohet se ka dhënë deklarata konfuze dhe jokonsistente, dhe kur oficerët kontrolluan shtëpinë e tij, ata dëgjuan thirrje për ndihmë që vinin nga afër.

Kur oficerët iu afruan zhurmës, shpejt e kuptuan se ajo vinte nga afër dhe kur filluan të gërmojnë, zbuluan hyrjen e një bodrumi të improvizuar.

Pamjet e policisë të shpëtimit tregojnë se njeriu është tërhequr nga toka. Ai ishte i vetëdijshëm dhe kishte një plagë në qafë. Më vonë ai i tha policisë se ai dhe adoleshenti kishin pirë së bashku kur filluan të debatonin, duke bërë që djali ta plagoste, ta mbyllte në bodrum dhe të mbulonte hyrjen me papastërti.

Oficerët e policisë besojnë se i riu dyshohet se ka vrarë të moshuarën të dielën (12 maj) në mbrëmje ose në orët e para të mëngjesit të së hënës.

Atij i është caktuar masa e paraburgimit, ndërsa policia dhe prokuroria vijojnë hetimet për vrasje dhe tentativë vrasjeje dhe nëse shpallet fajtor rrezikon burgim të përjetshëm. Personi i shpëtuar po merr tretman mjekësor.

Kategoritë
BotaLajme