Një tjetër sinjalizues që foli për prodhimin e dyshimtë të sigurisë të një avioni Boeing vdiq papritur

Joshua Dean, i cili akuzoi furnizuesit e prodhuesit amerikan të avionëve Boeing për injorimin e defekteve në prodhimin e komponentëve për aeroplanin 737 Max të Boeing, ka ndërruar jetë. Lajmin për vdekjen e Deanit e kanë bërë të ditur familja dhe avokati i tij.

Dean, i cili ishte punonjës i kompanisë amerikane Spirit AeroSystems, pretendoi se u pushua nga puna sepse foli për uljen e standardeve në fabrikën e prodhimit Wichita që ndodhet në shtetin amerikan të Kansasit.
Tezja dhe motra e tij njoftuan se ai vdiq më 30 prill pas një sëmundjeje të papritur. Avokati i Dean, Brian Knowles, tha se vdekja e klientit të tij ishte një humbje e madhe për aviacionin.

“Ai kishte guxim të jashtëzakonshëm për t’u përkushtuar ndaj asaj që ai besonte se ishte e vërtetë dhe e drejtë, dhe ai ngriti çështjen e cilësisë dhe sigurisë. Kompanitë e aviacionit duhet të inkurajojnë dhe inkurajojnë ata që shprehin shqetësime. Përndryshe, siguria dhe cilësia nuk janë me të vërtetë prioritetet kryesore të këto kompani,” tha ai. është Knowles për Al Jazeera.

Kompania Spirit AeroSystems njoftoi se mendimet e tyre janë me familjen e ish-punonjësit të tyre. Nëna e Dean shkroi në Facebook muajin e kaluar se djali i saj po luftonte për jetën pasi pati pneumoni të papritur dhe pësoi një goditje pas një infeksioni MRSA.

Seattle Times, e cila raportoi për herë të parë lajmin e vdekjes, deklaroi se Dean ishte 45 vjeç dhe ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe i njohur për stilin e tij të shëndetshëm të jetesës.

Dean vdiq dy muaj pasi ish-punonjësi i Boeing, John Barnett, 62 vjeç, u gjet i vdekur. Autoritetet e Karolinës së Jugut thanë se ai vdiq nga plagët e dukshme të vetë-shkaktuar me armë zjarri.

Sipas avokatëve të Barnett, klienti i tyre dëshmoi në procedimin kundër Boeing pasi ai pësoi hakmarrje për ekspozimin e problemeve të sigurisë me aeroplanin 787 Dreamlinder të Boeing.

Kompania e lartpërmendur Spirit AeroSystems ishte nën vëzhgimin e publikut pasi u zbulua se ishte kompania që prodhoi panelin e derës së avionit 737 Max 9 që shpërtheu në mes të fluturimit në janar të këtij viti. Ky rast, si dhe raste të tjera të sigurisë së dyshimtë të avionëve Boeing, janë objekt i disa hetimeve.

Dean paraqiti një ankesë në Administratën e Aviacionit Civil kundër kompanisë për të cilën punonte, duke pretenduar defekte të rënda në prodhim dhe dëshmoi në një padi të aksionerëve kundër kompanisë. Në një nga paraqitjet e tij në media, ai tha se besonte se ishte shkarkuar për t’u dërguar një mesazh atyre që po mendojnë gjithashtu të flasin, transmeton Al Jazeera.

Kategoritë
BotaLajme