Një nga komandantët e Azovit vdiq. Kështu dukej ai pas 6 muajsh robëri

Oleh Mudrak, komandanti i batalionit të parë të regjimentit Azov, ka ndërruar jetë, ka konfirmuar në Instagram nipi i tij Danilo. Oleh Mudrak kaloi gjashtë muaj në robërinë ruse dhe i mbijetoi shpërthimit në kampin e të burgosurve Olenivka. Ai u lirua nga robëria ruse shtatorin e kaluar. Nipi i tij nuk e zbuloi shkakun e vdekjes, shkruan Ukrainska Pravda.

Oleh Mudrak mbrojti Mariupolin në vitin 2014, dhe ai gjithashtu mori pjesë në beteja të ashpra për fabrikën e çelikut Azovstal pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar. Ai u kap nga forcat ruse pasi forcat ukrainase u larguan nga Azovstal dhe u kthyen në Ukrainë në shtator si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve.

Anëtarët e Azov mbrojtën Mariupolin për më shumë se dy muaj

Ishte një shkëmbim i madh në të cilin politikani i opozitës ukrainase i orientuar drejt Kremlinit, Viktor Medvedchuk, u shkëmbye me 200 të burgosur ukrainas. “Na u ofrua fillimisht të kthenim 50 nga njerëzit tanë në këmbim të një prej atyre që ishin në qendrën e paraburgimit të Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës. Ne biseduam. Kemi këmbëngulur. Numri prej 50 u rrit në 200,” tha Zelensky në atë kohë.

Ju kujtojmë se anëtarët e regjimentit Azov dhe njësitë e tjera u dorëzuan në maj të vitit të kaluar pasi mbajtën një pozicion në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal për më shumë se dy muaj dhe mbrojtën Mariupolin, një qytet port i rëndësishëm në jug të Ukrainës. Regjimi rus përdori regjimentin Azov për shkak të lidhjeve të tij me të djathtën ekstreme si një nga justifikimet për nisjen e një pushtimi në Ukrainë.

Lajmi për vdekjen e Mudrak u bë i ditur në Twitter nga Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës. Bashkë me shprehjen e ngushëllimeve, ai ka bashkangjitur edhe një foto ku shihet Mudrak para dhe pas robërisë ruse.

Dhjetra mbrojtës të Azovstal u liruan

Pak ditë më parë, Ukraina njoftoi se 100 ushtarë ukrainas dhe një civil u kthyen në Ukrainë si pjesë e shkëmbimit të të burgosurve me Rusinë. “Ne vazhdojmë të kthejmë ukrainasit nga robëria. Sot, njëqind ushtarë tanë dhe një civil po shkojnë në shtëpi”, shkroi shefi i zyrës së Presidentit të Ukrainës Andriy Jermak në një postim në Telegram.

Shtabi koordinues për trajtimin e të burgosurve të luftës në Kiev deklaroi se civili i liruar është Ivan Samoidiuk, nënkryetari i parë i komunës Enerhodar, i cili ishte në robëri për 333 ditë. Jermak shtoi se 94 ushtarë të liruar janë “mbrojtës të Mariupolit”, duke përfshirë 63 ushtarë që luftuan në fabrikën e çelikut Azovstal.

“Shumë nga të liruarit ishin të plagosur”

“Familjet e tyre i kanë pritur kaq gjatë. Shumë nga heronjtë kanë marrë lëndime me ashpërsi të ndryshme. Ne vazhdojmë punën tonë dhe i jam mirënjohës ekipit dhe Shtabit Koordinues për trajtimin e robërve të luftës. Ne do të sjellim të gjithë në shtëpi”, shtoi Jermak.

Shtabi Koordinues për trajtimin e robërve të luftës në Kiev theksoi gjithashtu se shumë nga ushtarët e liruar u plagosën. Kësaj radhe të gjithë ata që janë liruar nga shkëmbimi janë ushtarë dhe rreshter”, thuhet në njoftimin e Shtabit Koordinues.

46 ushtarë të liruar i përkasin Marinës së Ukrainës, 29 Shërbimit Shtetëror Kufitar, 12 Gardës Kombëtare, tetë Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe pesë Mbrojtjes Territoriale. Rusia gjithashtu njoftoi sot se 101 ushtarë të kapur u kthyen në Rusi në një shkëmbim me Ukrainën.

Sipas ministrisë, ushtarët e liruar u dërguan në Moskë “për trajtim dhe rehabilitim në objektet mjekësore të Ministrisë së Mbrojtjes ruse”. Të gjithë të liruarve iu është ofruar ndihma e nevojshme mjekësore dhe psikologjike”, thuhet në komunikatë.

 

Kategoritë
BotaLajme