Ministri i Jashtëm i Italisë në favor të njohjes së shtetit palestinez pas përcaktimit të kufijve

“Unë jam për njohjen e shtetit të Palestinës, por së pari është e nevojshme të përcaktohen kufijtë e tij”, tha Antonio Tajani

Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani tha sot se është në favor të njohjes së një shteti palestinez, por vetëm pasi të jenë përcaktuar kufijtë e një shteti të tillë, transmeton Anadolu.

“Unë jam për njohjen e shtetit të Palestinës, por së pari është e nevojshme të përcaktohen kufijtë e tij”, tha Tajani në një intervistë për ANSA, përpara votimit në Itali për zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

Ai tha se favorizon “zgjidhjen me dy njerëz dhe dy shtete”, por se është e nevojshme “të punohet, me zgjedhje të matura, për një të ardhme paqeje, jo për disa vota më shumë”.

Javën e kaluar, Spanja, Norvegjia dhe Irlanda njohën shtetin e Palestinës dhe u kërkuan shteteve të tjera evropiane të ndiqnin shembullin e tyre.

Të tri vendet thanë se shpresojnë që vendimi i tyre do të përshpejtojë përpjekjet për të siguruar një armëpushim në luftën e Izraelit në Gaza.

Rreth 144 nga 193 shtetet anëtare të OKB-së e njohin Palestinën si shtet, përfshirë Rusinë, Kinën dhe Indinë.

Tajani foli edhe për luftën mes Rusisë dhe Ukrainës, duke thënë: “Presidenti rus Vladimir Putin po bën një luftë hibride dhe po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet evropiane dhe të përçajë Perëndimin. Por, ne jemi të gjithë të bashkuar në mbrojtjen e Ukrainës”.

Ai shtoi se është kundër përdorimit të armëve italiane jashtë kufijve të Ukrainës, duke hedhur poshtë një propozim të shefit të NATO-s, Jens Stoltenberg, të miratuar nga disa liderë evropianë, i cili ka kërkuar që Ukraina të përdorë armët perëndimore për të sulmuar objektivat në territorin rus.

“Ndihma ushtarake duhet të synojë mbrojtjen e Ukrainës, jo sulmin ndaj territorit rus. Nuk mund të luash me zjarrin”, tha kryediplomati italian.

Kategoritë
BotaLajme