Kryeministri Rishi Runak pritet të shpallë zgjedhjet e parakohshme në Britani, zbulohet data

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak pritet të shpallë zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme për 4 korrik, me partinë e tij Konservatore që po përballet me një luftë të vështirë për të zgjatur 14 vitet e saj në pushtet.

Sunak duhej të mbante një votim deri në janar 2025 dhe i kishte rezistuar prej kohësh thirrjeve për zgjedhje të parakohshme. Por një rënie e normave të inflacionit, e njoftuar të mërkurën, duket se e detyruan të shpallë vendimin që pritet të ndodhë jashtë Downing Street.

Vendimi ‘do të shkrepë armën’ e një fushatë gjashtë-javore që pritet të përfundojë me rënien e qeverisë konservatore të Sunak.

Lëvizja do të mirëpritet nga Partia Laburiste e opozitës, e udhëhequr nga Keir Starmer, e cila po rritet në sondazhet e opinionit dhe ka kërkuar të paraqitet si një grup i reformuar dhe i moderuar i gatshëm për pushtet.

Sunak do të shpresojë që një fushatë mendjemprehtë mund të rezultojë në shqetësim spektakolar për Laburistët dhe të zgjasë një periudhë të sundimit konservator që filloi në vitin 2010 dhe ka mbikëqyrur ekonominë shtrënguese, Brexit, pandeminë Covid-19 dhe krizën e kostos së jetesës.

Ai është lideri i pestë i konservatorëve që shërben gjatë asaj kohe, përfshirë Liz Truss, mandati katastrofik i së cilës ra vetëm gjashtë javë pasi filloi dhe përkeqësoi problemet financiare që gjymtuan MB.

Partia e Sunak ka të ngjarë të vendosë përpjekjet e tij për të trajtuar migracionin ilegal në qendër të fushatës së tij; një lëvizje e fundit për të dëbuar disa azilkërkues në Ruanda dhe fluturimet e para mund të nisin gjatë fushatës.

Por laburistët do të përpiqen të nxjerrin në pah përpjekjet e qeverisë për të lehtësuar çmimet në rritje, gjendjen e shërbimit të tejzgjatur të kujdesit shëndetësor në Britani dhe skandalet e ndyra që kanë dëmtuar reputacionin e konservatorëve në mesin e një pjese të madhe votuesish britanikë.

Partitë më të vogla mund të përmbysin planet e dy grupeve dominuese, edhe nëse është praktikisht e pamundur për to të kthejnë një qeveri. Partia e re e Reformës kundër emigracionit dhe Liberal Demokratët e qendrës do të përpiqen të sfidojnë Sunak në disa prej bastioneve historike të partisë së tij, duke komplikuar përpjekjet e tij për të mbajtur pushtetin.

Në veri të kufirit, Partia Kombëtare Skoceze pro-pavarësisë do të shpresojë të mbajë një sfidë laburiste dhe të rifitojë dominimin e saj në politikën e Skocisë, pavarësisht një periudhe të vështirë dhe ngjitjes së fundit të liderit të saj të tretë në 15 muaj.

Konservatorët nën drejtimin e ish-kryeministrit Boris Johnson fituan me shumicë në votimin e fundit në mbarë Mbretërinë e Bashkuar, në dhjetor 2019, duke u zotuar të shtyjnë daljen e Britanisë nga BE – një çështje që kishte trazuar politikën në vend për më shumë se tre vjet.

Por kryeministria e Johnson u shemb pas një sërë skandalesh, duke i hapur rrugën ministrit të tij të atëhershëm të financave, Sunak, për t’u shfaqur si një kryesues për udhëheqjen.

Votimi do të zhvillohet të enjten më 4 korrik në të gjitha 650 zonat parlamentare të Mbretërisë së Bashkuar dhe numërimi do të ndodhë brenda natës, me dy partitë kryesore që kërkojnë të kalojnë shifrën e 326 të nevojshme për një shumicë.

 

Top Channel

Kategoritë
BotaLajme