Kina e pranon se numri i vdekjeve nga COVID-19 është ‘i madh’ – kërcënon vendet që vendosin kufizimeve ndaj pasagjerëve të saj

Zyrtarët kinezë kanë pranuar se numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me Covid-19 në vend është ‘i madh’, me një mjek që thotë se deri në 70 për qind e 25 milionë banorëve të Shangait mund të jenë infektuar.

Rritja e madhe e infeksioneve erdhi pasi qasja e linjës së ashpër të Pekinit ‘zero-Covid’ përfundoi papritur muajin e kaluar, duke “mposhtur” shpejt spitalet dhe krematoriumet, shkruajnë mediat e huaja.

Në një pranim të rrallë, zyrtarët shëndetësorë thanë në TV se vendi po shihte një rritje ‘në rastet kritike ose vdekjet’.

Megjithatë, në një përpjekje për të minimizuar situatën, ata pretenduan se rritja ishte në përputhje me vendet e tjera.

Pekini kritikoi gjithashtu kombet që tani kërkojnë që pasagjerët kinezë të tregojnë një test negativ Covid përpara se të hyjnë në ato vende – që përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA – duke paralajmëruar se mund të marrë ‘kundërmasa’ në përgjigje.

Kategoritë
BotaLajme