Izraeli bllokon konsullatën spanjolle nga ofrimi i shërbimeve për palestinezët

Izraeli do të ndalojë konsullatën spanjolle në Jerusalem të ofrojë shërbime konsullore për palestinezët nga 1 qershori. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Jashtëm i Izraelit, Israel Kats, i cili tha se një “notë diplomatike” i ishte dhënë ambasadës spanjolle në Izrael.

“Ata që shpërblejnë Hamasin dhe përpiqen të krijojnë një shtet terrorist palestinez nuk do të kenë asnjë kontakt me palestinezët. Ditët e inkuizicionit kanë mbaruar”, tha ai.

Javën e kaluar, Spanja, Irlanda dhe Norvegjia u zotuan të njohin një shtet palestinez – një veprim kryesisht simbolik.

Njohja formale nga të tre vendet, të cilat të gjitha kanë një histori të marrëdhënieve miqësore me izraelitët dhe palestinezët, ndërsa mbrojnë prej kohësh një shtet palestinez, është planifikuar për nesër.

Kategoritë
BotaLajme