Huthët e Jemenit rrëmbejnë anijen izraelite me 25 anëtarë të ekuipazhit, Netanyahu i tronditur

Rebelët Houthi të Jemenit kanë rrëmbyer një anije mallrash të ngarkuar nga Izraeli me 25 anëtarë të ekuipazhit në bord, sipas raporteve të mediave saudite.

Anija, e quajtur Galaxy Leader, po transportonte makina nga Turqia dhe u kap në Detin e Kuq jugor gjatë rrugës për në Indi. Është regjistruar nën flamurin e Bahamas.

IDF e quajti rrëmbimin e anijes së ngarkesave “një incident shumë të rëndë me pasoja globale”. Ushtria shtoi se kishte “civilë të kombësive të ndryshme, pa përfshirë izraelitët. Nuk është një anije izraelite”.

Houthi-t kanë njoftuar më parë synimin e tyre për të shënjestruar të gjitha anijet që mbajnë flamurin izraelit ose që operohen nga kompani izraelite.

Në deklaratën e tyre, ata u bënë thirrje vendeve që të evakuojnë qytetarët e tyre nga anije të tilla dhe i këshilluan që të mos i përdorin ato për të transportuar mallra.

Kryeministri Benjamin Netanyahu e quajti incidentin një sulm iranian në një anije ndërkombëtare.

“Anija, e cila është në pronësi të një kompanie britanike dhe operohet nga një firmë japoneze, u rrëmbye nga milicia Houthi në Jemenin e kontrolluar nga Irani”, tha zyra e tij në një deklaratë.

Ata shtuan se në bord kishte 25 anëtarë të ekuipazhit të kombësive të ndryshme, duke përfshirë ukrainas, bullgarë, filipinas dhe meksikanë. Në bord nuk kishte asnjë izraelit.

“Ky është një akt tjetër i terrorizmit iranian, i cili përfaqëson një përshkallëzim të rëndësishëm të agresionit iranian kundër qytetarëve të botës së lirë dhe ka implikime ndërkombëtare për sigurinë e rrugëve globale të transportit detar”, thuhet në deklaratë.

Kategoritë
BotaLajme