Houthis rrëzuan një tjetër dron të shtrenjtë amerikan, fotografuan me pantofla në avion

Huthët e Jemenit njoftuan se rrëzuan një dron amerikan MQ-9 Reaper mbi provincën qendrore të Maribit.

Houthis publikuan një video që tregon se avioni goditet nga një raketë tokë-ajër në një zonë të shkretëtirës. Ky ishte rrënimi i tretë i tillë vetëm këtë muaj. Pas rrëzimit, ata bënë foto mbi avion.

CIA, jo ushtria amerikane, besohet se ka fluturuar dronët Reaper mbi Jemen, si për të monitoruar luftën ashtu edhe fushatën kundër al-Kaedës në Gadishullin Arabik, shkruan AP.

Reapers kushton rreth 30 milionë dollarë secila. Ata mund të fluturojnë në lartësi deri në 15,000 metra dhe deri në 24 orë përpara se të ulen.

Huthi kanë shtuar sulmet ndaj anijeve në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit në muajt e fundit, duke kërkuar që Izraeli t’i japë fund luftës së Gazës, e cila ka vrarë më shumë se 36,000 palestinezë.

Huthi kanë kryer më shumë se 50 sulme në anije që nga nëntori, duke kapur një anije dhe duke fundosur një tjetër, sipas Administratës Detare të SHBA.

Kategoritë
BotaLajme