Habib iu afrua Trumpit dhe i kërkoi t’i jepte fund luftës në Palestinë, ai mori një premtim

Një spektakël i ri UFC u mbajt fundjavën e kaluar dhe eventi numër 302 në New Jersey u kryesua nga Islam Makhachev dhe Dustin Poirier.

Ishte një luftë për brezin e kampionit në kategorinë e lehtë (deri në 70 kg), Makhachev mbrojti rripin dhe arriti ta mbrojë atë me një “brabo choke” spektakolar në raundin e pestë të fundit pas një lufte të madhe me Poirer.

Në këndin e Makhaçevit ishte legjendar Habib Nurmagomedov, trajneri dhe partneri i tij sparring, i cili ishte në qendër të vëmendjes së publikut.

Një ditë pas sherrit po përflitet shumë për takimin e Habibit me Donald Trump, ish-presidentin amerikan që kandidon sërish për këtë post.

Gjatë ngjarjes së UFC-së, Habib iu afrua Trump dhe i dërgoi një mesazh në lidhje me luftën në Palestinë, raportoi Independent.

“E di që do ta ndalosh luftën në Palestinë”, i tha Dagestanezi Trumpit, i cili ia ktheu premtimin.

“Ne do ta ndalojmë atë. Unë do të ndaloj luftën,” i tha Trump luftëtarit legjendar nga Dagestani, i cili u tërhoq nga MMA në tetor 2020 me një total prej 29 fitoresh në karrierë dhe pa humbje.

Kujtojmë se konflikti mes Izraelit dhe Hamasit filloi në tetor të vitit 2023 dhe që atëherë numri i viktimave në Rripin e Gazës është mbi 30 mijë.

Meqë ra fjala, javën e kaluar Trump u shpall fajtor nga një juri e Nju Jorkut për falsifikim të dokumenteve me qëllim që të fshehte pagesën e parave në llogarinë e një ylli porno përpara zgjedhjeve të 2016-ës, gjithçka për shkak të heshtjes së saj. Pavarësisht se është dënuar për krimet më të rënda, ai sërish mund të zgjidhet president.

Kategoritë
BotaLajme