Forcat izraelite vrasin një palestinez në kampin e refugjatëve Aqaba Jabr

Thuhet se palestinezi Suleyman Ayish vdiq pasi u arrestua teksa ishte i plagosur

Njoftohet se forcat izraelite vranë një palestinez dhe plagosën dy të tjerë në një bastisje në një kamp refugjatësh në qytetin Jerichos në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Guvernatori i Jerichos dhe i Al-Aghvarit, Jihad Abu al-Asel, në një deklaratë me shkrim tha se forcat izraelite bastisën kampin e refugjatëve Aqaba Jabr në mëngjes.

Në deklaratë thuhet se i riu palestinez Suleyman Ayish, i cili u plagos nga plumbat e pushtuesve në bastisjen në kampin e refugjatëve Aqaba Jabr, humbi jetën dhe trupin e tij e morën pushtuesit.

Sipas informacionit të marrë nga burime lokale, në kamp ka pasur tensione për shkak të bastisjes së ushtarëve izraelitë.

Ndërsa forcat izraelite përdorën plumba gome të vërteta, gaz lotsjellës dhe bomba zanore kundër palestinezëve që reaguan ndaj bastisjes, palestinezët u përgjigjën ndaj ushtarëve duke djegur goma dhe duke hedhur gurë dhe shishe qelqi ndaj automjeteve e tyre.

Forcat izraelite arrestuan tre palestinezë, dy prej të cilëve u plagosën.

Ushtarët izraelitë arrestuan të plagosurit Ahmed Avde Mukayti dhe Ibrahim Habesh, si dhe Hussam Ferah.

Thuhet se palestinezi Suleyman Ayish vdiq pasi u arrestua teksa ishte i plagosur.

Nuk kishte asnjë deklaratë nga ushtria izraelite në lidhje me bastisjen.

Forcat izraelite bastisën shtëpinë e gazetarit palestinez

Nga ana tjetër, forcat izraelite bastisën shtëpinë e gazetarit palestinez Osama al-Iyse në kampin e refugjatëve Dehisha, në jug të Betlehemit.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA, ka pasur një përplasje mes forcave izraelite dhe banorëve të lagjes të cilët reaguan ndaj bastisjes. Ushtarët izraelitë iu përgjigjën palestinezëve me gaz lotsjellës dhe bomba zhurmuese.

Raportohet se ushtarët izraelitë po kërkonin Basilin, djalin e gazetarit palestinez Osama al-Iyse.

Gazetari palestineze Iyse tha se ushtarët izraelitë bastisën shtëpinë e tij katër herë në 40 ditët e fundit për të arrestuar djalin e tij dhe se sendet e tij u dëmtuan gjatë kontrollit.

Arrestimi i 30 palestinezëve gjatë natës në Bregun Perëndimor

Në një deklaratë me shkrim nga Shoqata e të Burgosurve Palestinezë, thuhet se forcat izraelite kanë arrestuar të paktën 30 persona në Bregun Perëndimor të pushtuar nga mbrëmja e së dielës deri në mëngjesin e së hënës.

Njoftohet se ndalimet janë bërë në Jenin, Nablus, Hebron, Ramallah, Jericho dhe Salfit.

Kategoritë
BotaLajme