Erdoğan lidhur me anëtarësimin e Finlandës në NATO: Turqia do të “bëjë pjesën e saj”

Presidenti Erdoğan tha sot se Türkiye do të “bëjë pjesën e saj” lidhur me anëtarësimin e Finlandës në NATO

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan deklaroi sot se Türkiye do të “bëjë pjesën e saj” lidhur me anëtarësimin e Finlandës në NATO, raporton Anadolu.

“Sido që të jetë procesi, ne do ta udhëheqim atë. Ne do të bëjmë pjesën tonë. Ne do të mbajmë premtimin tonë”, u tha Erdoğan gazetarëve pas takimit të grupit parlamentar të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në Asamblenë e Madhe Kombëtare të Republikës së Türkiye-s.

Pas takimit me presidentin finlandez Sauli Niinistö të premten në Istanbul, Erdoğan tha se do të takohet me presidentin finlandez dhe do të përmbushë premtimin.

Niinistö do të vizitojë Türkiye-n nga data 16 deri më 17 mars, njoftoi sot Drejtoria e Komunikimit në Zyrën e Presidentit të Türkiye-s. Erdoğan dhe Niinistö do të diskutojnë të gjitha aspektet e marrëdhënieve dypalëshe dhe hapat që mund të ndërmerren për përmirësimin e bashkëpunimit.

Ata do të shkëmbejnë gjithashtu pikëpamje mbi samitin e NATO-s të vitit të kaluar në Madrid, ofertën e Finlandës për anëtarësimin në NATO, marrëdhëniet Türkiye-BE dhe çështje rajonale dhe ndërkombëtare, thuhet në deklaratë.

Suedia dhe Finlanda aplikuan zyrtarisht për t’iu bashkuar NATO-s majin e kaluar, duke braktisur dekada të mos-angazhimit ushtarak, një vendim i nxitur nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt 2022.

Megjithatë, Türkiye, një anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet, ka ngritur kundërshtime, duke akuzuar të dy vendet se tolerojnë dhe madje mbështesin organizatat terroriste, përfshirë PKK-në dhe organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas përpjekjes për grusht shteti të 15 korrikut 2016 në Türkiye.

Në qershor të vitit të kaluar, Türkiye dhe dy vendet nordike nënshkruan një memorandum në samitin e NATO-s për të adresuar shqetësimet legjitime të sigurisë së Ankarasë, duke hapur rrugën për anëtarësimin e tyre përfundimtar në Aleancë.

Në memorandum, Suedia dhe Finlanda ranë dakord të mos ofrojnë mbështetje për YPG/PYD dhe FETO, për të parandaluar të gjitha aktivitetet e organizatave terroriste, për të ekstraduar të dyshuarit për terrorizëm, për të futur ligje të reja për të ndëshkuar krimet terroriste dhe për të mos zbatuar më embargo kombëtare ndaj armëve ndërmjet tre shteteve.

Türkiye dhe Hungaria janë aktualisht të vetmet vende anëtare të NATO-s që nuk kanë miratuar pranimin e dy vendeve nordike në Aleancë.

Edhe pse miratoi një ligj për ndryshimin e ligjit për luftën kundër terrorizmit dhe heqjen e embargos së armëve ndaj Türkiye-s, Suedia ende nuk ka përmbushur pjesët e marrëveshjes që lidhen me parandalimin e aktiviteteve terroriste dhe ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm në Ankara.

Më herët, presidenti Erdoğan tha se Türkiye mund t’i përgjigjet “ndryshe” ofertës së Finlandës për NATO, gjë që mund të “trondisë” Suedinë.

Pas takimit me presidentin finlandez Niinistö të premten në Istanbul, Erdoğan tha: “Ne do të takohemi me presidentin dhe do të përmbushim premtimin që kemi dhënë”. Niinistö do të zhvillojë një vizitë në Türkiye më 16-17 mars, njoftoi të mërkurën Drejtoria e Komunikimit të Türkiye-s.

Erdoğan dhe Niinistö do të diskutojnë të gjitha aspektet e marrëdhënieve dypalëshe dhe hapat që mund të ndërmerren për përmirësimin e bashkëpunimit. Ata do të shkëmbejnë pikëpamje rreth samitit të vitit të kaluar të NATO-s në Madrid, aplikimin për anëtarësimin e Finlandës në NATO, marrëdhëniet Türkiye-BE dhe çështje rajonale dhe ndërkombëtare.

Qershorin e kaluar, Türkiye, Finlanda dhe Suedia nënshkruan memorandum në samitin e NATO-s në Madrid për të adresuar shqetësimet legjitime të sigurisë së Ankarasë, duke hapur rrugën për anëtarësimin e tyre përfundimtar në Aleancë.

Memorandumi trajton shqetësimet e Türkiye-s, që kanë të bëjnë me eksportin e armëve dhe luftën kundër terrorizmit.

Për miratimin e aplikimit të tyre për anëtarësim në NATO, Ankaraja kërkon që dy vendet nordike të ndërmarrin veprime konkrete për të luftuar grupet terroriste PKK dhe organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grusht shtetit të dështuar të vitit 2016 në Türkiye. Megjithatë, Suedia shihet se nuk po bën mjaftueshëm për të fituar miratimin e Ankarasë.

Më parë, Erdoğan i dha “dritë të gjelbër” anëtarësimit të Finlandës përpara Suedisë, duke thënë se: “Ne mund t’i përgjigjemi ndryshe Finlandës nëse është e nevojshme”.

Kategoritë
BotaLajme