Bishti i bombës si dëshmi: Armët amerikane u përdorën në sulmin e tmerrshëm në Rafah

Një analizë e pamjeve video dhe një rishikim nga ekspertët e armëve zbuloi se municionet e prodhuara nga SHBA u përdorën në sulmin ajror vdekjeprurës izraelit të së dielës në kampin Rafah.

Fotot dhe pamjet nga CNN treguan zona të mëdha të kampit të përfshira nga flakët, ndërsa shumë civilë, duke përfshirë burra, gra dhe fëmijë, kërkuan dëshpërimisht strehim nga sulmi i gjatë natës.

Ekipet e shpëtimit u panë duke nxjerrë trupa të djegur, përfshirë fëmijë, nga rrënojat.

Një video në mediat sociale, e cila u konfirmua se ishte i njëjti vend duke përputhur detaje të tilla si një tabelë në hyrje të kampit dhe pllaka në tokë, tregoi bishtin e një bombe me diametër të vogël amerikan GBU-39 (SDB).

Prodhuar në një fabrikë Boeing, GBU-39 është një municion me precizion të lartë “i projektuar për të goditur objektiva të rëndësishëm strategjikë” duke shkaktuar pak dëme anësore, tha për CNN eksperti i eksplozivëve dhe ish-oficeri i artilerisë së Ushtrisë Britanike, Chris Cobb-Smith.

Cobb-Smith vuri në dukje, megjithatë, se përdorimi i çdo municioni në një zonë me popullsi të dendur mbart gjithmonë rreziqe.

Trevor Ball, një ish-anëtar i lartë i ekipit të asgjësimit të mjeteve shpërthyese të ushtrisë amerikane, i cili gjithashtu e identifikoi fragmentin si GBU-39, shpjegoi për CNN se si arriti në përfundimin e tij.

“Pjesa e kokës (e municionit) është e veçantë, dhe pjesa e drejtimit dhe e krahut është jashtëzakonisht unike në krahasim me municionet e tjera. është një nga variantet SDB/GBU-39”, tha Ball.

Ball gjithashtu arriti në përfundimin se ndërsa ekziston një variant i GBU-39 i njohur si Municioni Vdekjeprurës i Përqendruar (FLM) që ka një ngarkesë më të lartë shpërthyese, por është krijuar për të shkaktuar edhe më pak dëme kolaterale, ky nuk është varianti i përdorur në këtë rast.

Numrat serialë në mbeturinat e predhave përputheshin gjithashtu me ato të prodhuesit me bazë në Kaliforni të pjesëve GBU-39, duke treguar më shumë prova se bombat ishin prodhuar në SHBA.

E pyetur për koment mbi municionet e përdorura në sulmin në Rafah në një konferencë të martën, Zëvendës Sekretarja e Shtypit e Pentagonit Sabrina Singh u tha gazetarëve: “Unë nuk e di se çfarë lloj municionesh janë përdorur në atë sulm ajror. Do të më duhet t’ju referoj në Izraelitët për të diskutuar këtë.”

Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI), SHBA ka qenë prej kohësh furnizuesi më i madh i armëve i Izraelit dhe kjo mbështetje ka vazhduar pavarësisht presionit politik në rritje ndaj administratës Biden për ofensivën e Gazës.

Kategoritë
BotaLajme