Beteja epike në qytezën e vogël, Ukraina dhe Rusia po humbin me mijëra njerëz për pak territor

Luftime të ashpra po zhvillohen për kontrollin e qendrës së Bakhmutit në Ukrainën lindore, kanë thënë forcat nga të dyja anët e konfliktit, ndërsa viktimat vazhdojnë të rriten në betejën më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës së Rusisë, shkruan The Guardian 

Rusia rriti përpjekjet e saj për të marrë Bakhmutin në fillim të shkurtit pas muajsh luftimesh intensive rreth qytetit dhe që atëherë është futur në periferi të qytetit të vogël. Forcat e Ukrainës po luftojnë tani sulmet nga veriu, lindja dhe jugu. Rruga e tyre e vetme për të dalë, në perëndim, është nën zjarrin e artilerisë ruse.

Ukraina këmbëngul se ka një strategji pas vazhdimit të luftës për Bakhmut. Kreu i forcave tokësore të Ukrainës, gjenerali Oleksandr Syrskyi, tha të dielën se po përdorte mbrojtjen e Bakhmutit për të fituar kohë derisa Ukraina të jetë në gjendje të kryejë një ofensivë të parashikuar pranverore. Syrskyi tha gjithashtu se Ukraina po përdorte mundësinë për të vrarë sa më shumë trupa ruse të jetë e mundur dhe për të konsumuar rezervat e saj.

“Është e nevojshme të blihet kohë për të ndërtuar rezerva dhe për të nisur një kundërofensivë, e cila nuk është larg”, tha Syrskyi në një deklaratë. “[Ushtarët ukrainas] po shkaktojnë humbjet më të rënda të mundshme, duke mos kursyer as veten dhe as armikun.”

Agjencitë perëndimore të inteligjencës vlerësojnë se Rusia ka 20-30,000 viktima (Vdekje dhe të lënduar) në Bakhmut. Mijëra postime në mediat sociale kushtuar të vdekurve të Ukrainës tregojnë se humbjet e Ukrainës janë gjithashtu të larta.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, pretendoi të dielën se kishte pasur më shumë se 1,100 vdekje të forcave ruse në ditët e fundit, ndërsa ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se kishte vrarë 220 ushtarë ukrainas në 24 orët e fundit. The Guardian nuk mundi të verifikonte shifrat e paraqitura nga asnjëra palë.

Analistët janë të ndarë mbi rëndësinë strategjike të Bakhmutit si një çmim ushtarak, por qyteti ka fituar status të rëndësishëm politik, me të dyja palët që derdhin burime të konsiderueshme në luftë. Kievi ka paralajmëruar se rënia e qytetit do t’u jepte forcave ruse një shteg të qartë më të thellë në provincën Donetsk, të cilën Kremlini pretendoi se e kishte aneksuar në Rusi vitin e kaluar. Kapja e qytetit do t’i siguronte gjithashtu Kremlinit një fitore ushtarake për t’ia shitur audiencës së tij vendase.

Kategoritë
BotaLajme