BE do të forcojë sanksionet ndaj Iranit pas sulmit ndaj Izraelit

BE-ja ka rënë dakord të zgjerojë sanksionet ndaj prodhuesve iranianë të dronëve dhe raketave pas sulmit të paprecedentë të Teheranit ndaj Izraelit.

“Është shumë e rëndësishme të bëjmë gjithçka për të izoluar Iranin”, tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Blloku tashmë ka sanksione të shumta kundër Iranit, duke përfshirë shitjen e dronëve Rusisë për përdorim në luftën e saj kundër Ukrainës.

SHBA ka lënë të kuptohet se do të vendosë dënimet e veta të reja në ditët në vijim.

Sanksionet e reja të BE-së u ranë dakord gjatë një samiti në Bruksel, i cili shënoi takimin e parë midis 27 liderëve të bllokut që nga sulmi i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj Izraelit të shtunën, duke përfshirë më shumë se 300 raketa dhe dronë të lëshuar nga Irani, Iraku, Siria dhe Jemeni, të cilët kryesisht u rrëzuan. nga Izraeli dhe aleatët e tij.

Teherani ka pohuar se ishte një hakmarrje për një sulm ajror të dyshuar nga izraelit mbi konsullatën e tij në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë 13 persona.

Izraeli – i cili duket se është kundërpërgjigjur vetëm me një ofensivë diplomatike deri më tani – nuk e ka përjashtuar një kundërpërgjigje.

Por liderët botërorë kanë vazhduar të bëjnë thirrje për përmbajtje, në një përpjekje për të parandaluar një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme.

“Për ne, është e rëndësishme që ky moment të përdoret tani edhe për de-përshkallëzimin e mëtejshëm dhe që Izraeli gjithashtu ta përdorë këtë sukses për të forcuar pozicionin e tij në të gjithë rajonin dhe të mos përgjigjet me një sulm masiv të tij,” tha kancelari gjerman Olaf Scholza pas takimit të së mërkurës.

Izraeli u ka bërë thirrje aleatëve të tij që të sanksionojnë programin raketor të Teheranit dhe që Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) – një forcë e madhe ushtarake dhe politike në Iran – të cilësohet si organizatë terroriste, diçka që SHBA-të kanë bërë, por BE-ja dhe Britania e Madhe nuk e kanë bërë. .

BE-ja tashmë ka një gamë të gjerë masash të vendosura që synojnë Iranin për abuzimet e të drejtave të njeriut, aktivitetet e përhapjes bërthamore dhe mbështetjen ushtarake për Rusinë.

Duke folur për mundësinë e sanksioneve të mëtejshme të martën, sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha se “të gjitha opsionet për të penguar financimin e terrorizmit të Iranit vazhdojnë të jenë në tryezë”.

Kategoritë
BotaLajme