Austri: Një qumështore e drejtuar nga një serb prodhonte kajmak ​​që vrau pesë persona

Ish-drejtori i përgjithshëm i qumështores Glognić (39) nga Austria e Poshtme, me origjinë nga Serbia, u dënua me 13 muaj burgim para Gjykatës në Wiener Neustadt për vrasje dhe lëndim trupor pasi në kremin e prodhuar u gjet bakteri “listeria” nga kompania e tij konsumimi i të cilave çoi në vdekjen e pesë personave.

Ish-drejtori, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u përball me akuza të rënda në gjyq, përfshirë vrasjen nga pakujdesia. Midis 2020 dhe 2022, listeria vdekjeprurëse dyshohet se u shfaq në fabrikën e djathit të të pandehurit. Këto mikrobe u kushtuan jetën pesë njerëzve dhe gjashtë të tjerë u sëmurën. Në mesin e të sëmurëve ishte një foshnjë që vuante nga listerioza kur lindi në 2022, shtatë javë para kohe.

Gjyqi filloi në shtator 2023 me deklaratat e dëshmitarëve, të cilët theksuan kushtet e tmerrshme në fabrikën e djathit – ata kishin minj, myk, një erë të pakëndshme dhe të ngjashme. Përveç një sërë defektesh në mirëmbajtje, u konstatua gjithashtu se punonjësit nuk iu nënshtruan trajnimit adekuat dhe se automjetet e dorëzimit nuk ishin ftohur në mënyrë adekuate.

Siç kanë zbuluar ekspertët gjatë procedurës, tek pacientët e sëmurë është gjetur një lloj bakteri “listeria”, i cili është vërejtur edhe në qumështoren “Glognić”.

“Nuk ka dyshim se këto mostra vijnë nga i njëjti burim”, tha eksperti, duke shtuar se duhet të ketë pasur më shumë pacientë, por nuk janë identifikuar për shkak të simptomave të lehta.

Ish-drejtori i përgjithshëm, duke mbajtur fjalën e tij përmbyllëse, tha se është penduar për gjithçka.

“Gjëja më tragjike në këtë rast janë njerëzit që nuk janë më me ne. Pavarësisht nëse jam fajtor apo jo, është gjëja më e keqe që mund të ketë ndodhur. Më vjen shumë keq,” tha ai.

Gjatë hetimeve, akuzat ndaj drejtorit të bulmetit u zgjeruan. Përkatësisht, prokurori publik e ka akuzuar se ka plagosur një grua në zyrën e tij.

“Ai e ka plagosur duke e kapur ashpër nga qafa dhe duke e goditur me shuplakë”, sipas prokurorisë. Në atë kohë u publikua një video e ngjarjes, ku shihet gruaja duke bërtitur fort dhe regjisori duke e larguar, shkruajnë mediat austriake.

“Nuk e kam goditur, e kam shtrënguar dhe ndoshta e kapa pak më fort”, është mbrojtur para gjykatës i akuzuari, shkruan Kosmo.at.

Gjithashtu, gjatë procedurës ai akuzohej për vjedhje të parave nga arka e kësaj kompanie, por seanca për ato akuza ishte caktuar për 14 mars.

Përveç dënimit me 13 muaj burg, ish-drejtori i përgjithshëm është dënuar me 25 mijë euro dëmshpërblim për tre të sëmurë.

Meqë ra fjala, listeria është një bakter që shfaqet në produktet e qumështit dhe shkakton listeriozë, një infeksion bakterial i zorrëve që mund të përfundojë fatalisht.

Kategoritë
BotaLajme