​Lloji i ri i koronavirusit ‘danez’ zbulohet në Gjermani

Tensionet e reja britanike dhe të Afrikës së Jugut kanë “trembur” të gjitha vendet evropiane për një kohë të gjatë dhe tani një gjurmë e re nga Danimarka është identifikuar në Gjermani, e cila nuk është dëgjuar për një kohë të gjatë.

“Lloji i ri danez” thuhet të jetë më i lehtë për të anashkaluar sistemin e mbrojtjes së trupit.

Nga frika e përhapjes, qeveria daneze vrau të gjitha vizonët në vend në nëntor dhe lloji i ri pritej të zhdukej.

Sidoqoftë, dy raste të llojit danez janë identifikuar në Ansbach dhe Neu-Ulm në Gjermani.

Sipas mediave, laboratori në Augsburg provoi se shkaku i sëmundjes së dy pacientëve mbi 60-vjeç është lloji danez.

Tani për tani, është e paqartë se çfarë lidhje mund të kishin pacientët me Danimarkën.

Kategoritë
BotaLajme