Zelenski publikoi një foto me Biden: Mirë se vini në Kiev!

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka publikuar një foto në faqen e tij zyrtare duke konfirmuar se presidenti amerikan Joe Biden ka mbërritur për një vizitë zyrtare në Kiev.

Në një fjalim të shkurtër, Zelenski i uroi mirëseardhjen presidentit amerikan.
“Joe Biden, mirë se erdhe në Kiev! Vizita juaj është një shenjë jashtëzakonisht e rëndësishme e mbështetjes për të gjithë ukrainasit,” tha Zelensky. Me rastin e vizitës, Biden foli edhe shkurt dhe tha se me këtë vizitë Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin sovranitetin e Ukrainës.

Siç u konfirmua më parë, presidenti amerikan duhej të fillonte turneun e tij evropian me një vizitë në Poloni. Megjithatë, përpara Polonisë, Biden vendosi të bëjë një vizitë të papritur në Ukrainë, veçanërisht në kryeqytetin e Kievit.

Rrugë të shumta në Kiev janë të bllokuara dhe për momentin nuk dihet nëse Biden do të qëndrojë edhe pak në kryeqytetin e Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme