Ushtria franceze “po përgatitet për luftë” – stërvitet në një kamp më të madh se Parisi

Trupat franceze po përgatiten për një konflikt me intensitet të lartë kundër një armiku që mund të përputhet me fuqinë e tyre, një ndryshim i madh për një ushtri që ka shpenzuar dekada duke luftuar kundër kryengritëse në vende si Mali dhe Afganistani.

Konflikti në Ukrainë, tashmë në vitin e tyre të tretë, ka rikthyer luftën në shkallë të plotë në kontinent, tha koloneli Axel Denis, i cili drejton Qendrën e Trajnimit Luftarak (CENTAC) në Mailly-le-cam në Francën lindore.

“Bota ka zbuluar natyrën e saj të vërtetë: e paqëndrueshme, e rrezikshme dhe jo të gjithë janë miq. Ne po përgatitemi. CENTAC është i vetmi vend ku mund të shihni se si është lufta”, tha ai për POLITICO gjatë një vizite në kamp.

Kushtet për stërvitjen e trupave në CENTAC janë shumë të ngjashme me fushën e betejës aktuale. Zëri, nxehtësia dhe shpërthimet e artilerisë riprodhohen, ndërsa minat e rreme shpërndahen gjithandej dhe komunikimet me radio mund të ndërpriten pa paralajmërim, transmeton Telegrafi.

Kampi prej 120 kilometrash katrorë është unik në Francë. Me një sipërfaqe më të madhe se Parisi, është i vetmi vend ku mund të stërviten së bashku njësitë e ndryshme të ushtrisë franceze, këmbësorisë, artilerisë dhe inxhinierisë, të cilat përndryshe janë të shpërndara në të gjithë vendin. Është gjithashtu i vetmi vend ku rreth njëzet tanke Leclerc janë në veprim gjatë gjithë vitit.

Oficerët nuk përmendin emrat e armiqve të mundshëm, por trajnimi ka për qëllim përgatitjen e trupave për të luftuar armiqtë si Rusia.

Pas dekadash operacionesh ushtarake në Afrikë, Franca po përqendrohet gjithnjë e më shumë në krahun lindor të Evropës dhe forcat e saja të armatosura duhet të jenë të besueshme, tha në janar komandanti i ushtrisë, gjenerali Pierre Schill. Deri në vitin 2027, ushtria franceze synon të jetë në gjendje të dislokojë një divizion rreth 25 mijë ushtarë në 30 ditë.

“Ne nuk jemi në të njëjtën situatë si Ukraina, por jemi pjesë e një koalicioni dhe kjo vjen me detyrime. Nocioni i besueshmërisë në mbrojtjen kolektive, veçanërisht në NATO, është vendimtar”, tha Schill.

Në një skenar të krijuar për rekrutët francezë, qëllimi i tyre është të ngadalësojnë armiqtë e tyre, të luajtur nga trupa me përvojë të vendosura përgjithmonë në CENTAC. Nuk është një detyrë e lehtë.

Mësimi kryesor nga Ukraina, thanë oficerët e CENTAC, është të shmangen sulmet frontale që rezultojnë në viktima të mëdha dhe nuk arrijnë të shtyjnë armikun prapa.

Në vend të kësaj, këmbësoria, forca të blinduara, inxhinieria dhe artileria e integruar me teknologjinë e re si dronët që transmetojnë informacionin tek trupat dhe ofrojnë fuqi vdekjeprurëse në fushën e betejës duhet të punojnë së bashku pa probleme.

“Lufta në Ukrainë përforcoi rëndësinë e luftimit të kombinuar. Kjo është mënyra e vetme për të luftuar”, tha nënkoloneli Vincent, kreu i zyrës së koordinimit dhe menaxhimit të kampit. Mbiemri i tij nuk mund të bëhet i ditur për arsye sigurie.

Ushtritë që nuk janë në gjendje të kombinojnë tanket, artilerinë dhe këmbësorinë janë në rrezik të madh, diçka që të dyja palët e kanë treguar në Ukrainë.

“Ajo që është dramatike në Ukrainë është se ju keni tanke që veprojnë vetëm – dhe për këtë arsye nuk veprojnë më fare”, tha koloneli Axel Denis.

Pamundësia e koordinimit është një nga arsyet pse as Ukraina dhe as Rusia nuk mundën të depërtojnë mbrojtjen e përgatitur mirë që tani dominojnë mbi 1000 kilometra të frontit.

“Nëse reagimi i tyre është i papërshtatshëm, pason dënimi. Është një konflikt fizik, por mbi të gjitha ka të bëjë me dëshirën për të qëndruar, për të luftuar, për të dominuar”, tha kolonel Axel Denis.

jesëmarrësit angazhohen në luftë elektronike, përballen me sfida logjistike dhe kërcënime kimike dhe duhet të marrin vendime të rëndësishme ndërkohë që janë të privuar nga gjumi.

Ushtarët po mësojnë gjithashtu të punojnë me harta në vend të kompjuterëve dhe telefonave në atë që quhet “modalitet i reduktuar” për t’u përgatitur për situata në fushën e betejës ku rrjetet bllokohen nga kundërshtarët e tyre.

Në një kohë kur të gjithë janë vazhdimisht në kontakt, trajnerët e CENTAC duan që trupat të jenë të vetëdijshme për rreziqet kur janë në linjë.

Telefonat inteligjentë dhe rrjetet sociale janë një kërcënim real për ushtarët, tha nënkoloneli Vincent. Forcat armike kanë mjete për zbulimin e sinjalit dhe artileri zjarri në vendet e zbuluara; një kapiten humbi të gjithë ekipin me një smartphone.

Pas përfundimit të trajnimit, ushtarët do të marrin një vlerësim të performancës dhe një vlerësim në një shkallë nga një deri në pesë.

“Ne kurrë nuk kemi ndeshur me 5-5”, tha nënkoloneli Vincent. Siç thotë motoja e Legjionit të Huaj Francez, “stërvitje e vështirë, luftë e lehtë”, shtoi ai.

Kategoritë
BotaLajme