Sveçla falënderon Turqinë për mbështetjen e Kosovës në fushën e sigurisë

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, po e zhvillon një vizitë zyrtare në Turqi.

Ai është takuar me homologun e tij Ali Yerlikaya.

Gjatë këtij takimi, Sveçla e falënderoi shtetin turk për mbështetjen e Kosovës që nga shpallja e pavarësisë, sidomos në fushën e sigurisë.

“Gjatë këtij takimi, në frymën e gatishmërisë për të shkëmbyer përvojat më të mira dhe arritjet në fushat që ministritë e dy vendeve mbulojnë, ministri Sveçla ka kërkuar që ky bashkëpunim të shtrihet edhe në ekspertizat specifike, që do të kontribuojnë në sigurinë e përgjithshme në Republikën e Kosovës”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

I pari i MPB-së, u takua edhe me ministrin e Mbrojtjes së Turqisë Yasar Guler.

Sveçla dhe Guler, gjatë këtij takimi u diskutua për situatën e sigurisë dhe sfidat me të cilat po përballen të dy vendet.

“Në këtë takim, ministri Sveçla ka potencuar gatishmërinë e Republikës së Kosovës për të garantuar rend dhe siguri, si dhe rëndësinë për përkrahjen e partnerëve tanë në këtë aspekt.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi