Sulmohet autokolona me ndihma jordaneze, ishte nisur për në Gaza

Jordania ka akuzuar një grup ekstremistësh izraelitë se kanë sulmuar një autokolonë ndihmash për në Rripin e Gazës duke u nisur nga Amani për në Bregun Perëndimor.

Sipas tyre, autokolonat po udhëtonin drejt vendkalimeve të Beit Hanoun dhe Karam Abu Salem kur ndodhi sulmi.

 

Ata hodhën në tokë ngarkesën e kamionëve, e cila përfshinte ushqime, miell dhe gjëra të tjera të domsodoshme.

“Dështimi i qeverisë izraelite për të mbrojtur kolonat e ndihmave dhe për të lejuar sulmin është një shkelje flagrante e detyrimeve të saj ligjore si fuqi pushtuese dhe detyrës së saj për të lehtësuar aksesin e ndihmave në Gaza”, është shprehur qeveria jordaneze.

Kategoritë
BotaLajme