Rekomandime për ditët e nxehta të verës: Ja pse duhet të freskoni veshët

Vera është koha kur përballemi me temperatura të larta dhe humbje të lëngjeve, të cilat mund të shkaktojnë dehidratim dhe lodhje. Për këtë arsye, kujdes i veçantë duhet t’i kushtohet ushqyerjes.

Nutricionisti Kenan Mandra zbuloi se cilat ushqime do të na hidratojnë, freskojnë dhe na ushqejnë, por në të njëjtën kohë nuk do të rëndojnë sistemin tonë të tretjes.

“Edhe pse ne do të preferonim të pinim ujë të ftohtë ose të hamë akullore gjatë vapës ekstreme, do të shohim njerëz që jetojnë në Sahara të cilët freskohen me çaj ose supë të nxehtë. Uji i ftohtë do të ftohë vetëm fytin, por nëse pini të nxehtë çaj, kafe apo supë, trupi do të marrë një sinjal se ka nevojë për ftohje, pra do të aktivizojë gjëndrat e djersës, që është mekanizmi më efektiv i ftohjes natyrale”, pohon Mandra.

Ai thotë se çaji i mentes përmban një sasi të madhe mentoli, një përbërje e njohur për aromën e saj të freskët, por edhe për faktin se aktivizon receptorët e ndjeshëm ndaj të ftohtit në trup, për këtë arsye ofron një ndjesi të këndshme ftohjeje. Përveç tij rekomandohet trumza dhe kamomili.

Ushqimi që mbron lëkurën

Mënyra më e mirë për të kompensuar lëngjet e humbura është duke pirë ujë – direkt dhe indirekt nga ushqimet e pasura me ujë.

“Aktualisht kemi në dispozicion manaferrat, si luleshtrydhet, boronicat, mjedrat, manaferrat dhe rrush pa fara, të cilat kanë përmbajtje të ulët sheqeri, janë të pasura me fitonutrientë dhe kanë efekt anti-inflamator. Frutat dhe perimet e kuqe, të verdha dhe portokalli përmbajnë pigmente bimore dhe kanë një efekt antioksidant. Në verë, këshillohet që të shijoni kajsitë, pjeshkët, karotat dhe frutat dhe perimet e tjera shumëngjyrëshe. rrudhat dhe plakja e parakohshme e lëkurës së trangujve, domateve dhe sallatave, të mbuluara me vaj ulliri dhe të kripura, sepse për shkak të djersitjes së shtuar trupi humbet edhe një sasi të madhe natriumi”, thotë Mandra.

Dietologia rekomandon të mos pini ujë një orë para vaktit, si dhe një orë pas.

“Gjatë verës edhe oreksi është më i vogël, ndaj përpiquni të abstenoni sa më shumë, gjatë verës mjafton të keni një mëngjes të lehtë frutash dhe një darkë mesdhetare dhe në mes të freskoheni me çaj dhe kafe. Për mëngjes, ju gjithashtu mund të hani vezë të ziera, sallatë domate me vaj ulliri – dhe proteinat dhe yndyrat e shëndetshme nga mishi, peshku dhe vaji i ullirit për darkë duhet të përfundojnë me një sallatë ose disa perime të freskëta për marrjen e enzimave tretëse. rekomandon Mandra.

Ai vëren se duhet të hanë ushqim të thjeshtë me pak erëza: “Mbajeni të freskët dhe në sasi të vogla. Provoni trukun – merrni gjysmën e porcionit standard, por hani gjysmën ngadalë si zakonisht. Do të habiteni që pas vaktit do të keni i njëjti rezultat i ngopjes.”

Rekomandimet e dietës gjatë verës:

• Konsumoni më pak ushqim pikant

• Hani më shumë perime të gjalla – preferoni sallatat

• Kufizoni sasinë e frutave sepse përmbajnë sheqer

• Lërini çajrat dhe supat e nxehtë t’ju ftohin

• Hani ushqim të freskët sepse është më i prirur për t’u prishur në verë

• Masa e porcionit duhet të jetë sa gjysma e asaj që keni ngrënë në dimër

• Shmangni pijet alkoolike

Sekreti i të ushqyerit të njeriut

Nutricionistja e njohur tregon se kur jemi shumë të uritur shijojmë vetëm kafshatat e para të ushqimit.

“Në vazhdim të vaktit ajo eufori fillestare ende na mban, por nuk ka më ajo kënaqësi, ka mbetur vetëm një nevojë fiziologjike. Megjithatë vazhdojmë të hamë dhe pasi e teprojmë, si gjithmonë, nuk ndihemi mirë. për shkak të peshës së ushqimit që kemi ngrënë, stomaku ynë është plot dhe nuk mund të marrim frymë normalisht, atëherë, në vend që të ndihemi të lumtur, ndihemi të plogësht, të mjerë dhe të pafuqishëm në vaktin e radhës, e kështu me radhë “Sekreti i të ushqyerit të njeriut është të mësosh se është një nevojë fiziologjike që duhet të kontrollohet si çdo tjetër. Pra, fuqia e vetëkontrollit për të ndaluar pas kafshimit të parë të ushqimit është. çelësi i shëndetit, vitalitetit dhe jetëgjatësisë”, përfundon Mandra.

Një truk veror që ia vlen – ftohni veshët

Kur jeni të nxehtë, në vend që të pini sasi të mëdha uji, një nutricionist i njohur rekomandon një truk interesant:

Fillimisht, ftohni llapët e veshit. Po, e keni lexuar mirë – ai pretendon se lëkura e veshkës është e njollosur me gjak, dhe enët e gjakut dhe trupi ynë kanë aftësinë të përshtaten me ndryshimet e temperaturës, kështu që nxehtësia grumbullohet në veshkë.

“Kur të lajmë llapët e veshit dhe pjesën e pasme të kokës, do të ndiejmë menjëherë ftohjen dhe do të shpëtojmë nga ajo ndjenjë e rëndë e vapës së verës. Kur të provoni këtë truk, do të më falënderoni”, thotë Mandra.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi