Osmani: Mbyllja e komunave paralele vjen nga marrëveshja ndërkombëtare e vitit 2013

Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se mbyllja e komunave paralele në Kosovë është një detyrim që vjen nga marrëveshje e nënshkruar mes Prishtinës dhe Beogradit në vitin 2013.

Ajo, në një konferencë të përbashkët me ministrin e Mbrojtjes gjerman, Boris Pistorius, ka thënë se Serbia asnjëherë nuk ka marrë masa ndaj strukturave ilegale, por vetëm i ka fuqizuar ato.

“Në vitin 2013 është nënshkruar një marrëveshje ndërkombëtare mes Kosovës dhe Serbisë, e cila është ratifikuar në parlament dhe është nënshkruar nga kryeministrat e atëhershëm të Kosovës dhe Serbisë”.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi